Další

3 tipy jak řešit vztahové krize v seniorském věku: Tyhle musíte vyzkoušet!

3 tipy jak řešit vztahové krize v seniorském věku: Tyhle musíte vyzkoušet!

Partnerský vztah prochází po celou dobu jeho trvání vývojem a mění se s ohledem na to, v jaké životní fázi se právě partneři nachází, ale také jaké jsou jejich společné problémy či naopak radosti. V důchodovém věku bývá vztah partnerů často již zbaven každodenní rutiny pracovního a rodinného života a je o něco klidnější i s ohledem na strach z případného opuštění. I navzdory tomu se však může dostavit krize, kterou je nutné překonat. Jak tedy na to?

Příčiny vztahových krizí v seniorském věku

Zatímco mladé vztahy se obvykle dostávají do krize v důsledku ztráty důvěry nebo jiných představ o společném životě, u déle trvající vztahů k ní dochází především v důsledku dlouhodobých neshod nebo ztráty společných zájmů. I v takovém případě se ovšem často vyplatí o vztah bojovat a pracovat na něm tak, aby z něj měli oba partneři opět dobrý pocit. Zvláště v pozdějším věku je totiž potřeba se mít o koho opřít, ať už fyzicky nebo psychicky.

Jak řešit krizi v seniorském věku

Nejčastěji ke krizi vztahu v seniorském věku dochází v souvislosti z odchodem dětí a úbytkem práce, kdy partneři najednou zjistí, že mají mnohem více času a neví, jak jej společně trávit. Z rodinného kruhu a každodenních starostí přejde člověk plynule do nové fáze, kdy je vlastně zajištěn a může se více věnovat svým koníčkům. V tomto bodě by měli partneři znovu objevovat svůj vztah, jinak krize nevyhnutně přijde. A jak ji pak zažehnat?

Komunikujte spolu

Komunikace je vždy základem zdravého vztahu. Jestliže jste se dříve bavili především o dětech nebo o práci, je načase najít si i další témata. Můžete se spolu probírat zážitky z minulosti, nebo si najít nějaký nový společný koníček. Důležité je vždy nepřestat si sdělovat jak, vám je, z čeho máte radost a co vás trápí.

Dopřejte si prostor

Dostatek času pro sebe je také důležitý, a navíc vám to pomůže hledat nová témata k hovoru. Domluvte se s partnerem na tom, jak budete trávit volný čas a vymezte si časy, kdy budete sami a kdy budete spolu. Plánujte, jako když jste vedli rodinnou domácnost. Je pak nižší riziko, že se budete cítit sami.

Zkuste se poradit s odborníkem

Pokud máte pocit, že nevíte jak z krize ven, nebojte se zeptat odborníka. Začněte pravidelně docházet ke vztahovému poradci, uvidíte pak, jak vnímá váš vztah ten druhý a získáte vhled do toho, co můžete změnit nebo vylepšit.