Výživa a doplňkyZdraví

3 jablka denně: revoluční dieta nebo hazard se zdravím?

3 jablka denně: revoluční dieta nebo hazard se zdravím?

V České republice patří jablka mezi nejoblíbenější ovoce. Konzumujeme je samostatně jako svačinku nebo v rámci různých koláčů a jiných pochutin. Jablka mají mnoho skvělých způsobů využití. Jsou velmi variabilní a díky snadnému dlouhodobému skladování je máme k dispozici v průběhu celého roku. Navíc obsahují vedle vlákniny i mnoho důležitých vitamínů a minerálů, které pro fungování našeho organismu potřebujeme pravidelně přijímat.

Co se skrývá v jablku?

Jablka obvykle váží mezi 100 a 150 g. Jelikož 100 g obsahuje zhruba 55 kcal, tak běžná jablka se pohybují mezi 55 a 85 kcal. Kromě velikosti jablka závisí množství kalorií na konkrétní odrůdě. Některé odrůdy jablek mají víc cukru, jiné méně, a to se na množství kalorií i dalších živin také odráží.

Kromě tohoto množství kalorií navíc jablka obsahují okolo dvou až tří gramů vlákniny, přibližně dvanáct gramů sacharidů, cca půl gramu bílkovin a stejně tak i tuků. Navíc v jablku najdeme železo, hořčík, vápník, draslík, vitamíny E, C, A, B1, B2, B3 a B6 a kyselinu listovou.

Stačí to?

Řekli jsme si, co všechno obsahuje jedno jablko. Stačí vše vynásobit třemi, abyste přišli na to, co všechno obsahují (a co naopak neobsahují) 3 jablka. Denně má modelový člověk spořádat například 2000 kcal, aby nehubl ani nepřibíral. Pokud chce zhubnout, je doporučováno snížit kalorický příjem maximálně o 500 kcal. Čili na 1500 kcal.

Toto „nové“ číslo navíc nesmí být nikdy nižší, než je váš bazální metabolismus. Bazální metabolismus je zjednodušeně množství kalorií, které lidské tělo potřebuje pro přežití, a pokud budete jíst méně, z dlouhodobého hlediska vám hrozí závažné zdravotní komplikace.

I tři veliká jablka dohromady „dají“ maximálně 300 kcal, a to je nesmírně málo. Sice obsahují řadu důležitých vitamínů a minerálů, nedostanete z nich ale dostatek energie. Navíc téměř celých 300 kcal je složeno pouze ze sacharidů. Při této dietě vám brzy začnou chybět tuky i bílkoviny. Budete mít velmi málo energie a vaše tělo začne vykazovat známky podvýživy.

A proto je dieta, při níž konzumujete 3 jablka denně mnohem více hazardem se zdravím než revoluční cestou k vysněné figuře.