Nehty

Zlomený nehet v lůžku: řešení 2024

Zlomený nehet v lůžku: řešení 2024

Zlomený nehet nemusí být jen estetický problém, ale velmi nepříjemné zranění. Co s nehtem zlomeným v lůžku?

Kdy nehtovou nehodu zvládnete sama

Pokud si zlomíte nehet odrostlý z lůžka, může vám to maximálně pokazit perfektní manikúru. Navíc se problém dá ještě zachránit, a to i v domácích podmínkách, když nemáte po ruce gel na nehty. Stačí obyčejný sáček s čajem a lepidlo.

Když se ale nehet zlomí přímo v lůžku, je to problém. Pokud je nehet odštípnutý z menší části, odstřihněte případné zbytky nehtu a poranění si vydezinfikujte. Použijte šetrnou dezinfekci, která nepálí. V nouzi lze aplikovat i alkohol. Tím by mělo být základní ošetření hotové.

Rána následně potřebuje především udržet v čistotě a ideálně ji dále ničím nepřekrýváme, aby nemokvala. Pokud to ale není možné, prst si zalepte.

Kdy musíte k lékaři

Neustává krvácení nebo se zdá, že v ráně zůstaly zbytky nehtu? Strhla jste si nehet více než do poloviny lůžka?

Zranění tohoto rozsahu doma zachraňovat žádným způsobem raději nepokoušejte. Jděte k lékaři (chirurgie), klidně i na pohotovost. V ordinaci vám ránu vyčistí a ošetří odborně. S největší pravděpodobností pak nehet odroste sám.

Poškození lůžka může vést k deformitám nehtu. Proto se obecně většinou zbylý nehet nestrhává. Nicméně předjímat to příliš nelze, diagnózu by měl skutečně stanovit odborník, který i tuto možnost může doporučit.

Než se zranění zklidní, měla byste si alespoň pomoci od bolesti. Znamená to především:

  • užívat analgetika
  • postižené místo chladit

Pozor na plísně a infekce

Neustávající bolest a zarudnutí prstu může znamenat zánět. Rozhodně tak příznaky nepodceňujte a nepokoušejte se o zbytečné hrdinství, které vám možná bude velet, že „jen“ se zlomeným nehtem k lékaři nepůjdete.

Preventivně si můžete rovněž na postižené místo zakapávat přípravky proti plísním (například Exoderil). Podobné zranění je totiž ideální „vstupní bránou“ pro nákazu. Ovšem pozor, nekapejte prostředek přímo do čerstvé rány.