Zdraví

Nedostatek spánku: problém, který často přehlížíme

Nedostatek spánku: problém, který často přehlížíme

Spánek je pro lidské zdraví zcela zásadní a vlivem špatných životních návyků se o něj často sami (dobrovolně) připravujeme. Přitom nedostatek kvalitního spánku může vést i k poměrně závažným onemocněním, a proto bychom mu měli předcházet.

Udělejte ze spánku prioritu

Mnohým z nás připadá, že spánkem ztrácíme příliš času, který bychom mohli investovat jinam. Ano a ne. Kvalitní spánek by měl trvat mezi sedmi a devíti hodinami v závislosti na mnoha faktorech jako je například věk, pohlaví a osobní preference. V průměru však zabírá přibližně třetinu našeho dne, a to se může zdát jako mnoho ztraceného času. Každý by si však měl uvědomit, že spánkem jen získáváme. Naše tělo díky němu funguje optimálně, a i naše mysl si může odpočinout.

Neblahé dopady nedostatku spánku

Je složité vyložit, jaké všechny dopady může na kvalitu života mít nedostatek spánku. Závratě, vyšší riziko srdečních chorob, horší imunitní systém, špatné soustředění, zhoršená motorika, nižší fyzické výkony, problémy s trávení, nadměrné přibírání na báze aj. A to je jen několik vybraných příkladů. Proto spěte kvalitně a dostatečně. Koneckonců jde přece o vaše zdraví.

Motorické schopnosti

Jelikož mezi dopady nedostatku spánku patří i narušené motorické schopnosti, mohou se objevit také závratě. Představte si, že jste skutečně velmi unavení a dostanete za úkol vykonat nějaký úkon, který byste za normálních okolností zvládli takzvaně levou zadní. Kvůli únavě vám jeho plnění zabere mnohem více času, jelikož musíte vynaložit více energie na soustředění.

Shrnutí

Spánek by nikdy neměl ustupovat jiným povinnostem, nebo přinejmenším ne z dlouhodobého hlediska. Nedostatek spánku skutečně představuje „hru s ohněm“, která nemusí dopadnout dobře. Tělo si totiž o spánek řekne a může to být v té nejméně vhodné chvíli. Třeba zrovna za volantem vašeho auta.