Zdraví

Přerušovaný spánek: příčiny, které za tímto problémem nejčastěji stojí

Přerušovaný spánek: příčiny, které za tímto problémem nejčastěji stojí

Pro kvalitu našeho života je dostatečný spánek klíčový, a pokud se v noci často budíme, ve skutečnosti spíme mnohem méně, než bychom potřebovali. Večer usnout a ráno se probudit nám samozřejmě dá víc než mnohokrát přerušovaný spánek. Příčiny mohou být relativně triviální, stejně tak ale i vážné.

Může to být vážné

Pokud není důvodem pro vaše časté buzení potřeba návštěvy toalety, jelikož jste zvyklí večer hodně pít, ani nemusíte vstávat k plačícímu dítěti, může mít přerušovaný spánek příčiny ve vašem zdraví. Pokud neodhalíte zjevný důvod, je vhodné navštívit svého lékaře, a s potížemi se mu svěřit.

Příčiny hledejte ve své hlavě

Ne každý problém, který se tváří „tělesně“ má původ v našem fyzické zdraví. Na některých stránkách našeho života se velmi podepisuje i náš psychický stav. Jestli vás trápí přerušovaný spánek, příčiny mohou být i psychické. Položte si proto otázku, zda vás v blízké budoucnosti nečeká něco, co vás stresuje. Případně zda neprocházíte náročným obdobím. Pokud ano, pak je možné, že váš problém odezní samovolně poté, co náročné období přejde. Nekvalitní spánek však může těžkou situaci ještě více komplikovat, a proto se ani v tomto případě nebojte obrátit na odborníka.

Jako vlkodlaci

Někteří lidé se shodují na skutečnosti, že kvalitu jejich spánku výrazně ovlivňuje aktuální fáze měsíce. Může se vám to zdát jako nesmysl, ale sluneční světlo, které se od měsíce odráží, negativně působí na produkci spánkového hormonu melatoninu. A pochopitelně v době kolem úplňku je ho nejvíc. Pomůže proto tento hormon suplementovat.

Shrnutí

Některé příčiny častého noční buzení je možné do jisté míry korigovat, nicméně s jinými se bohužel musíte smířit. Pokud vám však výrazně narušují celkovou kvalitu života, nebo máte podezření na některou z vážných příčin, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Spánek je pro nás a naše zdraví nesmírně důležitý.