VlasyZdraví

Vypadané kolečko vlasů: jaký je důvod lysého místa na vaší hlavě?

Vypadané kolečko vlasů: jaký je důvod lysého místa na vaší hlavě?

Najít na své hlavě vypadané kolečko vlasů je velmi nepříjemná zkušenost, zejména v případě, že si nejste jisti jeho příčinou. Co za tímto stavem tedy může stát? Jedná se o nějakou předzvěst zdravotního problému nebo může být pravý důvod vlastně naprosto nevinný?

  • Alopecie: nemoc mužů i žen
  • Příčin je mnoho: dědičnost, nemoci i životní styl
  • Možnosti řešení a léčby: existují vůbec?

Strašák jménem alopecie

O alopecii jste možná nikdy neslyšeli, ale pokud se na vaší hlavě objevilo vypadané kolečko vlasů, je to jedna z velmi pravděpodobných diagnóz. Nejedná se o nemoc, který by byla nebezpečná nebo dokonce smrtelná, i přesto však může velmi potrápit vás a vaše sebevědomí.

Příčiny a projevy

Její příčiny mohou být různé. Od stresu, nesprávného stravování, špatných životních návyků po dědičnost. Je proto namístě se poradit s lékařem. Alopecie může souviset i s určitými onemocněními endokrinního charakteru, s hormonálními změnami, s revmatoidní artritidou nebo diabetem prvního typu.

Často trápí muže, nevyhýbá se ale ani ženám. Může se jednat o úplnou ztrátu vlasů nebo o lokální, kdy se na hlavě objevuje pouze jedno vypadané kolečko vlasů. I u částečné varianty může být těchto koleček několik.

Možnosti řešení

V některých případech se sice projevy alopecie dají snadno schovat po vlasy, a to zejména u žen s delší hřívou, ani tak ale není radno nemoc podceňovat. Pídit se po skutečné příčině by mělo přijít na řadu vždy, když se u vás vypadané kolečko vlasů objeví.

U některých jedinců je alopecie během na dlouhou trať, zatímco u jiných se jedná jen o několikatýdenní problém. Často se k léčbě používají hormony a kortikoidy, určitou naději poskytuje také vlasová chirurgie. U lehčích typů alopecie pomůže i změna životního stylu.