Zapletené copánky jsou nesmírně praktické. Jedná se o účes, který je schopný vlasy podržet na místě a na rozdíl od drdolu nebo culíku z nich nebolí hlava. Ideálně se hodí na dovolenou, do bazénu či k moři, na turistiku či kamkoli jinak si vzpomenete. Rodiče zapletené copánky u svých ratolestí zbožňují, jelikož se dětem dlouhé vlasy nepletou do obličeje a zůstávají nezacuchané. Navíc při správném pletení mohou copy vydržet i několik dní a vy se proto o ně nemusíte starat.
Francouzské nebo Holandské?
Zapletené copánky existují v podstatě ve dvou základních typech. Jednomu z nich se říká „francouzský“ a tomu druhému „holandský“. Francouzské copy jsou všeobecně známější a tento termín se navíc často používá pro označení jakýchkoli zapletených copánků.
Francouzské copánky jsou univerzálnější a sluší víc lidem. Holandské jsou zase zajímavější, neokoukané a vlasy v nich obvykle lépe drží. Výběr je tedy jen na vás.
Postup na francouzské copánky
Pokud chcete plést dva copy, pak rozdělte vlasy podél pěšinky na pravou a levou polovinu. Jednu stáhněte gumičkou, aby se vám nepletla při práci pod ruce a pokračujte jen s druhou.
Vpředu oddělte část vlasů a tu rozdělte na tři prameny. Poté vždy jeden z krajních pramenů přeložte přes prostřední a strany pravidelně střídejte. Abyste docílili zapleteného efektu, je nutné ke každému krajnímu prameni, který právě překládáte přes prostřední navíc přidat i část doposud volných vlasů.
Až budou všechny volné vlasy rozdělené v pramenech, dopleťte obyčejně celý copánek a na konci jej zafixujte gumičkou. S druhou polovinou vlasů pak postupujte stejným způsobem.
Postup na holandské copánky
Postup na holandské copánky je v podstatě stejný jako na francouzské jen s tím rozdílem, že prameny nepřekládáte shora ale spodem. Výsledný copánek pak působí vystouplým dojmem.