S vyplazováním jazyka se běžně setkáváme u zvířat, pro která je to naprosto přirozené. Vídáme to také u dětí, které tímto způsobem vyjadřují svoji rozvernost a hravost. Co ale takové vyplazování jazyka u dospělých? Je to normální? A proč to vlastně děláme?
Vyplazování jazyka u dospělých
Už jste někdy nějakého dospělého člověka viděli vypláznout jazyk? Určitě ano. A možná jej vyplázl dokonce přímo na vás. Proč to vlastně děláme? Je několik možností, proč dochází k vyplazování jazyka u dospělých. Pojďme si je teď společně představit.
- Soustředění
- Vyjádření emocí
- Nemoc
Proč vyplazujeme jazyk, když se soustředíme?
Jedním z důvodů, proč můžeme vidět vyplazování jazyka u dospělých, je soustředěnost. Možná to totiž taky děláte a třeba si to ani neuvědomujete. Jakmile se na něco soustředíte, nevědomky vypláznete jazyk. Často jde jen o špičku jazyka, někdy dáme jazyk k jedné či druhé straně, jindy ho necháváme lehce vypláznutý uprostřed úst.
Často tak činíme ve chvílích, kdy děláme něco obtížného. Podle odborníků jde o řeč těla, kdy spolu ruce a jazyk komunikují. Obě aktivity, jak řeč, tak práce rukama, sdílí stejné centrum. Proto se může stát, že když děláme rukama něco složitého, nevědomky a nechtějíce vystrčíme jazyk.
Vypláznutím jazyka vyjadřujeme emoce
Stalo se vám někdy, že jste se s někým dostali do rozepře, vyměňovali jste si názory a dotyčný na vás zničehonic vyplázl jazyk? Nebo jste to udělali vy sami, abyste tím vyjádřili svou emoci – například pohrdání druhým člověkem?
Vyplazování jazyka u dospělých tak může být projevem emocí, i když pravdou zůstává, že tento způsob komunikace je dětskou záležitostí a dospělý (snad i rozumný) člověk by si to mohl odpustit.
Vyplazování jazyka u dospělých jako projev nemoci
S vyplazováním jazyka u dospělého člověka se můžeme setkat i v případě, kdy dotyčný trpí Tourettovým syndromem. Ten se projevuje neovladatelnými tiky, například mrkání očí, krčení ramen, trhání hlavy nebo právě zmiňované vyplazování jazyka.