Další

Tohle s pračkou už nikdy neuděláte: Instalatér prozradil to, co vám prodejci nechcou říct!

Tohle s pračkou už nikdy neuděláte: Instalatér prozradil to, co vám prodejci nechcou říct!

Porouchala se vám už třetí pračka v řadě? Možná děláte někde chybu! Ukážeme vám, jak se o pračku správně starat a jak v ní správně prát prádlo. Dozvíte se také jednu užitečnou radu přímo od instalatérů.

Praní při vyšších teplotách

Při praní prádla se obvykle řídíme tím, co je napsáno na štítcích oblečení. Je to tak správně. Krajkové spodní prádlo nebo funkční oblečení zkrátka nemůžeme vyprat na 60 °C, protože by se zničilo.

Často ale děláme jednu chybu. Na 30 °C nebo 40 °C pereme i oblečení, které lze bez problému prát při vyšších teplotách. Bojíme se, aby se nám prádlo v pračce neobarvilo nebo aby se nějaké oblečení náhodou nezničilo. Vůbec při tom ale nemyslíme na pračku, která se při těchto nízkých teplotách ničí nejvíc. V pračce se hromadí vodní kámen a další usazeniny. Prát alespoň na 60 °C (a alespoň občas) je nutné! Jinak pračka přestane fungovat.

Speciální tip pro vás: Pokud doma nemáte prádlo, které lze prát na vyšší teploty, nastavte 90 °C a pusťte pračku naprázdno. (Na 90 °C však můžete vyprat například kuchyňské utěrky.)

Čištění pračky

I v případě, že často perete prádlo na 60 °C nebo dokonce 90 °C stupňů, dopřejte své pračce zaslouženou péči a vyčistěte ji. Jak na to?

1. Omyjte pračku hadříkem zvenku i zevnitř. Umývejte i kolem těsnění, kde se mohou hromadit nejrůznější nečistoty.

2. Vyčistěte šuplík, do kterého se dává prací prášek a nezapomeňte ani na filtr. Ten vyčistěte a propláchněte horkou vodou.

3. Nalijte do bubnu pračky dva hrnky octa a pusťte pračku na nejdelší program s nejvyšší teplotou. Pro ještě lepší čištění můžete do bubnu přidat i půl hrnku sody.

4. Až pračka dopere, dvířka nechte otevřená. Otevřený nechte i šuplík na prací prášek.

Speciální tip pro vás: Používejte kvalitní prací prostředky.

Co dělat, když pračka páchne

Vyndáváte z pračky prádlo, ale ono nevoní? Opět zapněte pračku na 60 °C nebo rovnou na 90 °C. Vysoká teplota odstaní většinu bakterií, virů, plísní a také zápach. Po skončení pracího cyklu nechte dvířka pračky otevřená.

Použít můžete i speciální čistič na pračky. V tomto případě se držte instrukcí na obalu.

Speciální tip pro vás: Pravidelně větrejte i v koupelně (nebo v jiné místnosti, ve které máte pračku umístěnou).