Krása a módaVlasyZdraví

Proč se mi mastí vlasy: 3 nejčastější důvody v roce 2024

Proč se mi mastí vlasy: 3 nejčastější důvody v roce 2024

Každému z nás se mastí vlasy odlišným tempem. To je fakt, který musíme přijmout. Nejde však o situaci, s níž se musíme smířit stoprocentně. Existují postupy, které nám v boji proti rychle se mastícím vlasům pomohou. Důležité je ale odhalit příčinu, proč se mi mastí vlasy tak rychle.

Špatně zvolená vlasová kosmetika

U většiny z nás může za přílišné maštění vlasů nevhodně zvolená a špatně používaná vlasová kosmetika. Důvodem, proč se mi mastí vlasy rychleji než jiným, může být příliš časté umývání. Voda totiž zbavuje naši pokožku hydratace a platí to také pro pokožku vlasovou, která ovlivňuje mastnotu vlasů celkově. Zkuste tedy posunout mytí vždy alespoň o den a uvidíte, zda se situace zlepší.

Kromě příliš častého mytí, můžeme příčinu nalézt také v používané kosmetice. Nevhodné jsou šampony obsahující silikony a oleje. Zároveň nedoporučujeme ani aplikovat kondicionér od pokožky hlavy ale pouze do délek. Svou roli hraje také výběr kartáče, postup při vysoušení a časté sahání do vlasů. Zejména poslední jmenované se snažte omezit úplně. Nečešte se zbytečně často, protože hřebenem roznášíte maz z pokožky do celých vlasů, a ty se tak rychleji mastí.

Nevhodná životospráva

Nejen přímá péče o vlasy způsobuje jejich rychlejší maštění. I nevhodná životospráva je důvodem, proč se mi mastí vlasy. Ujistěte se, že máte ve své stravě dostatek vitamínů a minerálů. Vyhněte se ultra-zpracovaným potravinám a pijte dostatek obyčejné čisté vody. Pokud vaše potíže ale přetrvávají, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Je totiž možné, že příčinu sami neodhalíte, ale že se jedná o potíže způsobené hormonálními změnami nebo kožním onemocněním.

Na vině je genetika

V neposlední řadě nemůžeme přeskočit i věčného viníka, který se podepisuje na našem zdraví. Velmi těžko se proti němu bojuje a často se nedá porazit. Ano, máme na mysli genetiku. Genetické predispozice hrají v rychlosti maštění vlasů velkou roli. Vším, co jsme jmenovali výše můžete proti vlastní genetice bojovat, nikdy ale nezvítězíte úplně. Je potřeba se smířit s vlastními predispozicemi a přizpůsobit vašim vlasů nejen zvolenou péči, ale také četnost mytí.