KrásaZdraví

7 důvodů, proč přestat pít alkohol (nejen) při dietě

7 důvodů, proč přestat pít alkohol (nejen) při dietě

Alkohol může být dobrý sluha, ale zlý pán. Dát si sem tam skleničku vína, piva či oblíbeného drinku a pobavit se s přáteli je pro mnohé nepostradatelnou součástí společenského života. Na druhou stranu vám ale alkohol rozhodně nezlepší zdraví, nepomůže vašemu tělu s regenerací, a dokonce může také zhatit veškerou vaši snahu zhubnout. Přečtěte si proto 7 důvodů, proč přestat pít alkohol (nejen) při dietě.

Proč se vyhnout alkoholu?
Proč se vyhnout alkoholu?

Alkohol vám při dietě nepomůže

Jestliže se snažíte zhubnout, ale vaše nálada se pohybuje pod bodem mrazu, pak možná váháte nad tím si dietu zpříjemnit a udělat veselejší se skleničkou vašeho oblíbeného alkoholu. Nálada se po vypití nejspíš zlepší, ale níže najdete hned několik důvodů, proč takové jednání nemusí vést ke shozeným kilogramům.

  • Alkohol je plný kalorií – chcete-li zhubnout, pak je nezbytné držet se základního pravidla a zkonzumovat za den méně kalorií než kolik vydáte. To je při pití alkoholu ovšem dost těžké, protože každý gram alkoholu představuje zhruba 7 kcal, a to je oproti základním živinám bílkovinám a sacharidům téměř dvojnásobek.
  • Alkohol zvyšuje hlad a chuť na nezdravé jídlo – doma máte lednici nabouchanou zdravým jídlem a zeleninou, jenže jakmile dorazíte do hospody za přáteli, pizza, chipsy, hranolky a další pochutiny ve vás jen mizí. Není divu, pokud se v tomhle poznáváte. Podle studií má totiž po alkoholu asi 30 až 45 % osob větší chuť k jídlu, a to né jen tak ledajakému. Nejčastěji lidé zmiňují tučné dobroty.
  • Alkohol mění priority – do města vyrážíte s tím, že si dáte jen skleničku vína a rozhodně žádné jídlo. Kamarádka má ale trable a vy jí v tom přeci nenecháte, objednáváte druhou skleničku, večeři a říkáte si, že jednou za čas přeci o nic nejde. Jenže u druhé lahve už veškeré iluze mizí a vám se v hlavě honí, proč vlastně nějakou dietu držíte. Alkohol zkrátka mění priority, tak pozor na to.
  • Alkohol dehydratuje organismus – zásadní negativní dopad alkoholu na lidský organismus je rozhodně odvodnění neboli dehydratace. Ta sama o sobě rozhodně nezpůsobuje tloustnutí, zvyšuje však pravděpodobnost, že skrze sucho v ústech sáhnete po nějaké limonádě či vychlazené Coca Cole s ledem plné kalorií. A taková limonáda už vám dokáže dietní plány pěkně překazit.

Alkohol a kalorie v číslech

Vaše úsilí při dietě překazí i jeden zábavný víkend s přáteli. Pokud si přeci jen chcete povyrazit a nepřijít o motivaci v podobě shozených kilogramů, mějte na paměti množství kalorií v alkoholu. Obzvláště pokud máte tendenci k intenzivní konzumaci. Níže najdete přibližný přehled kalorií ve srovnání s jídlem.

  • Mírná konzumace alkoholu – představuje příjem zhruba 150 až 250 kcal, přičemž může jít o 1 sklenku piva, suchého vína či 1–2 panáky tvrdého alkoholu. Pro srovnání jde například o kus pečiva s plátkem šunky nebo ovocný salát.
  • Střední konzumace alkoholu – tady už se čísla zvyšují. Při takové konzumaci přijmete cca 400 až 500 kcal, což může znamenat například 2 až 3 piva, 2–3 sklenky suchého vína nebo 3 až 4 panáky tvrdého alkoholu. Mluvíme tady o kaloriích rovnajících se běžné obědové porci nebo třeba obložené bagetě se sýrem. Vážně si dáte raději alkohol?
  • Vysoká až intenzivní konzumace alkoholu – nic se nemá přehánět a v dietě je vhodné se takovému opíjení zcela vyhnout. Mluvíme tady o 800 až 1 600 kcal, což si můžete představit například jako 8 piv, 1 až 2 lahve vína nebo 8–12 panáků tvrdého alkoholu. Při vyšších dávkách už jde o více než polovinu denního příjmu kalorií a asi netřeba uvádět, že pozřít takové množtsví alkoholu už rozhodně není v pořádku.
Při dietě pijte alkohol s mírou
Při dietě pijte alkohol s mírou