Zdraví

Proč po zimě bolí záda: 5 tipů jak se bolesti zbavit

Proč po zimě bolí záda: 5 tipů jak se bolesti zbavit

Trpíte bolestmi zad? Není se čemu divit, zima byla dlouhá a pohybu jste pravděpodobně měly mnohem méně než během léta. Více času jste určitě také trávily u televize a u počítače. Co teď s tím? Máme pro vás 5 tipů, jak se bolesti zad zbavit.

1. Správné postavení páteře

Pracujete-li celý den u počítače, snažte se dodržovat několik zásad. Seďte vzpřímeně, nevystrkujte krk dopředu, obrazovku počítače umístěte do úrovně očí tak, ať nemusíte hlavu sklánět dolů. Vzdálenost monitoru od očí by měla být asi 45 – 70 centimetrů. Pořiďte si ergonomickou židli.
Na správnou polohu páteře však myslete i během chůze nebo stání. Ramena tlačte dolů, nehrbte se.

2. Protahování a cvičení

Udělejte si několikrát týdně čas na krátké cvičení, ideální ale bude, pokud budete cvičení věnovat pár minut každý den. Protáhněte se, uvolněte svaly. Zkusit můžete jógu nebo si nechat cviky poradit od zkušeného fyzioterapeuta.

3. Vhodná matrace a polštář

Zkontrolujte, zda už vaše matrace nepotřebuje vyměnit. Pokud vás bolí záda, investujte do kvalitní nové matrace, v posteli přeci jen trávíte několik hodin denně. Polštář si pořiďte ortopedický, vaší krční páteři se znatelně uleví.

4. Teplo

Navštivte saunu, zkuste elektrickou nahřívací dečku nebo si dejte alespoň horkou sprchu. Teplo vaše svaly uvolní a bolest zmírní.

5. Posílení hlubokého stabilizačního systému

Posílení hlubokého stabilizačního systému je ze všeho nejdůležitější. Abyste se zbavily bolestí jednou provždy, musíte posílit střed těla. Jak na to? Dýchejte do břicha a vyzkoušejte nejrůznější balanční pomůcky. Ideální jsou velké gymnastické míče a balanční podložky BOSU.