Další

Optimalizace důchodu v roce 2024: 5 tipů a triků jak nepřicházet o peníze

Optimalizace důchodu v roce 2024: 5 tipů a triků jak nepřicházet o peníze

Výše důchodu a dalších sociálních dávek se každoročně mění podle příslušené legislativy, které obecně navyšuje stávající sumu podle aktuální situace (resp. ekonomické situace, a především inflace v předchozím roce). Celkovou částku důchodu tvoří dvě složky – základní a procentní výměra, které se mohou valorizovat (tedy pravidelně navyšovat) současně nebo samostatně a podle stejných nebo různých klíčů.

V roce 2024 došlo k valorizaci pouze v základní výměře – tento krok vedl řadu lidí k podání žádosti o předčasný důchod, aby se i jejich částka valorizovala přesto, že dosud normálně chodí do práce. Snížená valorizace však nemusí být jediný důvod, proč o peníze z důchodu můžete přicházet. Zde je pár tipů, na co si dát pozor, abyste zbytečně netratili.

Tipy, jak nepřicházet o peníze na důchodu

Zejména procentní výměra důchodu může výrazně zamávat s jeho výší a v případě, že nebyla správně stanovena, může znamenat výrazné snížení příjmu. Na co si tedy při žádosti o důchod dávat pozor?

Vyžádejte si dokumentaci

Chcete-li zkontrolovat, jakým způsobem vám byl důchod stanoven, vyžádejte si na České správě sociálního zabezpečení. Jedná se o tzv. Informativní osobní list důchodového pojištění, který obsahuje přehledně uvedeny všechny doby důchodového pojištění, které do výpočtu důchodu vstupují. V tomto dokumentu můžete prověřit, že se vám důchod počítá opravdu ze všech vstupních hodnot.

Zkontrolujte si, že máte započten všechna zaměstnání

Prvním krokem při optimalizaci důchodu je zjistit, zda se vám do něj započítávají všechna zaměstnání, z nichž bylo zaplaceno důchodové pojištění. Až příliš často se stává, že některý ze zaměstnavatelů nenahlásí nástup či ukončení zaměstnání včas nebo v takových parametrech, v jakých by měl. O změnu lze požádat vhodným dokazováním (pracovní smlouvou, evidenčními listy, či dokonce svědectvím). Proto je vhodné si veškeré doklady o zaměstnání vždy schovávat.

Zkontrolujte, že máte započteny všechny vyloučené doby

Do výše důchodu se započítávají také tzv. vyloučené doby, tedy doba, kdy byl zaměstnanec na mateřské či rodičovské dovolené, delší pracovní neschopnost apod. Vyloučená doba důchod zvyšuje, jelikož se z celkové doby, na kterou je výpočet vztahován, odečte a stanovený průměrný výdělek, který je základem procentní výměry, je pak vyšší.

Nechte si důchod přepočítat

Pokud máte dojem, že byl váš důchod stanoven chybně, nechte si jej přepočítat. I úředníci někdy prostě udělají chybu, jež může být opětovným výpočtem odstraněna a důchod lze doplatit také zpětně.

Využijte služeb profesionálů

Některé společnosti se specializují právě na předběžný výpočet důchodu a mohou vám pomoci jej optimalizovat nejen na základě již provedené žádosti, ale i před jejím podáním. Také vám mohou poradit, do v předdůchodovém věku dělat, abyste dosáhli na co nejvyšší částky.

Zdroje

  • https://www.denik.cz/ekonomika/doklady-zadost-o-duchod.html
  • https://www.penize.cz/duchody/238389-mate-nizky-duchod-reklamujte-ho!-urad-mohl-udelat-chybu-v-poctech