Další

Pohlreich a Babiš lákají na lukrativní investici. Akorát je to podvod! Jak se chránit?

Pohlreich a Babiš lákají na lukrativní investici. Akorát je to podvod! Jak se chránit?

V Česku se množí podvody lákající Čechy na investice. Jak je poznat a na co si konkrétně dát pozor?

Podvodníci zneužívají i prezidenta

Internetem se jako lavina šíří scamy zneužívající celebrity. Na tyto reklamy upozornila i policie. Tvůrci těchto spotů zneužívají jména známých osobností jako například prezidenta České republiky Petra Pavla či ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše.

Poslední takový případ se objevil koncem roku 2023. Podvodníci si tentokrát vzali na paškál předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Reklama na investiční platformu je koncipována jako jeho rozhovor s moderátorem Lubomírem Veselým.

Video propagující nejmenovanou investiční platformu bylo vytvořeno prostřednictvím deep fake manipulace využívající schopností umělé inteligence. Podle odborníků na kyberkriminalitu spočívá nebezpečnost podobných počinů v tom, že využívají známé a podle mnohé důvěryhodné tváře.

Mimo někdejšího premiéra tímto způsobem kyberzločinci zneužili například i bývalého diplomata Michaela Žantovského. Ve videích se také objevil podnikatel Pavel Tykač.

Inzerát následně oběť zavede na webovou stránku, která ji přesvědčí, aby odevzdala platební údaje. Investované peníze však už nejspíš nikdy neuvidíte, varují bezpečnostní experti. Podobné případy se přitom množí, zaznamenány jich byly už desítky.

Podvody jsou stále dokonalejší

Nebezpečnost přitom spočívá v tom, že technologie dávají těmto podvodům do rukou stále lepší možnosti a laika tak mohou velmi snadno zmást. Kyberšmejdům k vytvoření videa stačí vzorek hlasu a fotografie či krátký záběr. Nebude to trvat dlouho a falešné video od reality bude velmi komplikované rozpoznat. Jak tedy nenaletět?

Zapojit bychom především měli logické myšlení: Pravděpodobně žádný politik jednoduše nemá důvod k tomu, aby propagoval jakékoli investice. Některá celebrita by se k podobné formě marketingu jistě uchýlit mohla, nicméně i tak lze tvrdit, že výhodnost pro samotného uživatele je naprosto sporná.

Zaručeně výhodné investování bez rizik jednoduše neexistuje. Bohatnout bez práce se nedá, ať už vám články či videa na internetu slibují zaručeně výhodné investování do kryptoměn nebo do úplně jiné oblasti. Nechcete naletět ? Určitě si veškeré informace ověřujte, nesdělujte svá hesla či kódy a nepodléhejte nátlaku – emotivnímu ani časovému.

Zdroj titulního obrázku: Profimedia.cz