Další

Nejmocnější ženy historie: 5 žen, které ve své době vládly světu

Nejmocnější ženy historie: 5 žen, které ve své době vládly světu

Z hodin dějepisu můžeme snadno nabýt dojmu, že mocné ženy v historii prakticky nežily. I v dnešní době mají ženy těžké prosadit se v mužské konkurenci. Také moderní společnost totiž nahrává spíš mužům. A co teprve svět před několika desítkami či dokonce stovkami let?

Naše předkyně musely přijímat roli matky, pečovatelky a hospodyně bez ohledu na jejich přání. Jakékoli „vyšší“ ambice jim byly po dlouhou dobu upírány a zakazovány. Ovšem i navzdory těmto společenským omezením se některé ženy dokázaly prosadit.

Alžběta II.

Nedávno zesnulá královna Alžběta II. bezesporu mezi nejmocnější ženy historie patří. Narodila se v roce 1926 a na trůn nastoupila 6. února 1952. Od té doby vládla jednomu z největších soudobých impérií více než 70 let.

Alžběta I.

Britská královna Alžběta I. byla korunována 15. ledna 1559. Vládla až do své smrti v roce 1603. Za její vlády došlo k upevnění postavení anglikánské církve a k porážce španělské Armady. Její vládu dodnes historikové označují jako Zlatý věk Anglie.

Královna Viktorie

Aby byl trojlístek anglických královen kompletní, nesmí nám zde chybět ani královna Viktorie. Vládla mezi lety 1838 a 1901. Tedy v době obrovského průmyslového a vědeckého pokroku a rozvoje. Její vláda si dodnes spojujeme s významnými vojenskými a politickými úspěchy. Vnuk královny Viktorie Philip se stal manželem Alžběty II.

Margaret Thatcherová

Margaret Thatcherová byla premiérka Spojeného království. Lidé ji často přezdívali Železná lady. Ve funkci vydržela tři volební období od roku 1979 do 1990. Prosazovala konzervativní hodnoty, stála za mnoha ekonomickými a sociálními reformami.

Marie Terezie

Nejen na území Spojeného království žily nejmocnější ženy historie. Na našem území vládla mezi lety 1740 a 1780 arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, markraběnka moravská a matka šestnácti dětí Marie Terezie Habsburská. Za její vlády došlo k mnoha osvíceným reformám, v nichž po její smrti pokračoval i nejstarší syn a panovník Josef II.