Zdraví

Nejlepší sporty pro důchodce: Výběr pro rok 2023

Nejlepší sporty pro důchodce: Výběr pro rok 2023

Pravidelný pohyb je jednou z věcí, kterou můžeme udělat pro náš organismus i pro dobrý pocit. V dobré kondici se mohou udržovat i senioři. Je však potřeba si zvolit vhodné pohybové aktivity, které nebudou mnohonásobně zatěžovat stárnoucí organismus a neuškodí mu. Důležitou roli při výběru sportovních aktivit hraje i fakt, jaký měla konkrétní osoba vztah ke sportovním aktivitám během svého předchozího života. Existuje však celá řada sportovních aktivit, se kterými se dá začít i v seniorském věku. Které to jsou?

Nordic walking

Tato sportovní aktivita je také někdy známá pod pojmem severská chůze. Jedná se o styl chůze se speciálními holemi. Spojuje v sobě prvky chůze do kopce a běžkaření. Vzniká tak sportovní aktivita podobná rychlejší turistice, která zároveň nahrazuje běh. Vzhledem k tomu, že chůze je pohyb přirozený, jedná se o velmi zdravou sportovní disciplínu. Pro tuto pohybovou aktivitu nepotřebujete žádné drahé vybavení. Postačí vám kvalitní obuv a pohodlné oblečení. Zakoupit si musíte pouze speciální hůlky. Pak už postačí vybrat si vhodný terén a můžete vyrazit. Rozhýbete svoje tělo a pobyt na čerstvém vzduchu vám bude také svědčit.

Plavání

I když dá zabrat celému tělu, je to zároveň dokonalý způsob, jak relaxovat. Navíc nezatěžuje klouby. Kromě toho patří plavání mezi pohyby přirozené. Mezi velké bonusy patří fakt, že tempo i styl si určujete sami, dle svých možností a potřeb. Plavání příznivým způsobem působí nejen na svaly, ale i klouby, podporuje uvolnění strnulosti. Má blahodárný vliv v případě obtíží spojených s pohybovým aparátem, podporuje udržování dobré kondice.

Jóga

Patří mezi zábavné pohybové aktivity. Díky tomu, že cvičení neprobíhá ve vysokém tempu, je ideální volbou pro osoby v seniorském věku. Její účinky se vyrovnávají účinkům kardio cvičení. Díky józe máte možnost procvičit si celé tělo, protáhnete si problematické partie, naleznete uvolnění a vnitřní klid. Jógu můžete cvičit sami doma nebo na zahradě, nebo se zapojíte do skupinového cvičení, které nabízejí různá fitness centra.

Cyklistika

Najdete-li si vhodné trasy, můžete se cyklistice věnovat i v seniorském věku. Na kole můžete vyrážet i do obchodu a možná to pro vás bude přijatelnější, než pěší chůze. Eliminujete bolest v kříži a oporu vám poskytnou řídítka.