Krása a módaVlasy

Sivé vlasy: 4 nejčastější mýty, které doprovází šedivou hřívu

Sivé vlasy: 4 nejčastější mýty, které doprovází šedivou hřívu

Čas nelze zastavit a na každém z nás se tak jeho zub dříve či později podepíše. Šedivění je jedním z přirozených projevů stárnutí, za kterým stojí pigmentové buňky známé jako melanocyty. S přibývajícím věkem tyto buňky pracují nepravidelně, jejich činnost se zpomaluje a ve výsledku se produkce melaninu úplně zastaví. Sivé vlasy často doprovází nejrůznější mýty a nepravdy – a na ty nejčastější se dnes společně podíváme.

Sivé vlasy a nejčastější mýty o nich: zbořte předsudky!

Sivé vlasy rozhodně nejsou žádná ostuda. Kdo je umí nosit s grácií, tomu mohou neuvěřitelně slušet. Často se ale o nich říkají věci, které nejsou tak úplně pravda. Podívejte se na nejčastější mýty a společně je zboříme.

  • Za jeden vytrhnutý šedý vlas narostou dva nové
  • Časté barvení vlasů urychluje šedivění
  • Za šedivění vlasů může nadmíra stresu
  • Sivé vlasy daleko více vypadávají

Za jeden vytrhnutý šedý vlas narostou dva nové

„Netrhej si ty šedivé vlasy, protože za jeden takový vytržený vlas ti narostou dva navrch“ – tak tuhle větu jste už možná taky od někoho slyšeli. Dokonce se povídá „vytrhni jeden sivý vlas a další tři mu přijdou na pohřeb“. Nic z toho ale není pravda.

Nicméně nutno dodat, že vytrhávání sivých vlasů pinzetou není nejlepší nápad. Na začátku šedivění se sice může stát, že z vytrženého šedivého vlasu vyroste z folikuly barevný vlas, ale časté trhání může poškodit vlasové folikuly natolik, že z nich vlasy přestanou růst úplně. Takže netrhat!

Časté barvení vlasů urychluje šedivění

Zaslechli jste názor, že sivé vlasy jsou důsledkem častého barvení? Pak jde opět o mýtus, který tu rádi zboříme. Je sice pravda, že barvení (zvláště pak to neuvážené a časté) může negativně ovlivnit celkovou kvalitu vlasů. Na šedivění ale nemá žádný vliv.

Za šedivění vlasů může nadmíra stresu

„Viděla jsi teď někdy Moniku? Je celá šedivá. To má z toho, že jí ten její neustále stresuje. Chudinka,“ zněl by jeden z rozhovorů dvou kamarádek. A možná jste někdy byli podobné debaty svědkem. Ano, stres může negativně ovlivnit kvalitu a dokonce i barvu vlasů, ale rozhodně se vám nestane, že tzv. zešedivíte přes noc, jak se často povídá.

Sivé vlasy daleko více vypadávají

Myslíte si, že sivé vlasy vypadávají daleko více a rychleji, nežli vlasy barevné? Mezi šedinami a vypadáváním vlasů není žádná přímá spojitost. Je zde ale třeba dodat fakt, že k šedivění dochází s věkem a ten s sebou mimo jiné přináší také zvýšené vypadávání vlasů.