Sezóna dýní je konečně tady. Je jedno, jestli si je pěstujete na zahradě, nebo je koupíte, dýně a jídla z nich neodmyslitelně patří k útulné podzimní atmosféře. Vybrali jsme pro vás trojici dýňových receptů, kterými nepochybně zaujmete.
Snadná dýňová polévka
Polévka z dýně je snad nejznámější úpravou dýní. Na uvaření je překvapivě jednoduchá a přitom zaujme lahodnou chutí. Příprava polévky vám zabere zhruba 30 minut.
Na 4 porce si připravíme:
- 4 lžíce olivového oleje
- 2 najemno nakrájené cibule
- 1 kg na kostky nakrájené dýně hokaido
- 700 ml zeleninového vývaru
- 100 ml 33 % šlehačky
- sůl
- čerstvě namletý pepř
V hrnci rozehřejeme olej, na kterém necháme zesklovatět cibuli. Na cibulce po dobu asi 10 minut opečeme kousky dýně. Přilijeme vývar a povaříme cca 15 minut, než dýně změkne. Směs rozmixujeme do hladka a vmícháme šlehačku. Osolíme, opepříme a pár minut povaříme. Polévku podáváme ozdobenou dýňovými semínky a trochou šlehačky.
Dýňové rizoto se slaninou
Dýňová varianta rizota je příjemným osvěžením tradičního receptu. Recept je časově nenáročný – během půl hodinky budete mít lehký oběd, nebo večeři hotovou.
Na 6 porcí si nachystáme:
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 najemno nakrájenou cibuli (příp. šalotku)
- 150 g uzené slaniny nakrájené na kostičky
- 2 stroužky najemno nasekaného česneku
- 500 g kulatozrnné rýže (Arborio, Carnaroli…)
- 1,5 dcl suchého bílého vína
- 1/2 na kostičky nakrájené dýně hokaido
- 1 snítku najemno nakrájené šalvěje
- 1,5 l horkého vývaru
- sůl
- čerstvě mletý bílý pepř
- 50 g másla
- 70 g strouhaného parmazánu
Osmahneme na oleji do sklovata cibuli, slaninu a česnek. Přidáme rýží a důkladně promícháme. Podlijeme vínem a za stálého míchání necháme alkohol vyvařit. Poté přidáme dýni a šalvěj. Po naběračkách podléváme horkým vývarem a nepřestáváme rizoto míchat. Dochutíme solí a pepřem. Vaříme asi 15-20 minut, dokud není rýže al-dente. Před servírováním vmícháme máslo a parmezán za vzniku krémovité konzistence.
Hranolky z máslové dýně
Z máslové dýně si můžete připravit křupavé hranolky, které se stanou zajímavou alternativou ke klasickým hranolkám z brambor. Jejich příprava je velmi jednoduchá a výsledek chutná báječně.
Hranolky připravíme ze slupky zbavené a vykrájené máslové dýně. Hranolky rozprostřeme na plech s pečícím papírem, pokapeme olejem a posypeme oblíbenými bylinkami. Pečeme asi 20 minut dozlatova. Před podáváním osolíme.