Recepty

Nevyhazujte slupky od česneku, takhle je můžete 2024 využít

Nevyhazujte slupky od česneku, takhle je můžete 2024 využít

Česnek je nepostradatelnou součástí mnoha receptů české i zahraniční kuchyně a jeho aromatické vlastnosti dokáží obohatit chuť každého jídla. Ale co s těmi nevyužitými slupkami? Často bohužel skončí v koši, přestože obsahují hodnotné látky a mohou být využity mnohem efektivněji. Pokud tedy i vás zajímá, jak přesně využít slupky od česneku, pokračujte ve čtení tohoto článku!

Domácí česnekový prášek

Slupky od česneku lze jednoduše usušit a poté je rozmělnit na prášek. Tento domácí česnekový prášek má posléze výraznou chuť i vůni a může být využit při dochucování různých pokrmů, jako jsou omáčky, marinády nebo polévky.

Ochucení polévky

Přidejte slupky od česneku do domácího vývaru a polévky – během vaření se uvolní aromatické látky ze slupek, které obohatí chuť hotového jídla a také dodají živiny navíc.

Aromatický olivový olej

Vložte slupky od česneku do olivového oleje a nechte je tam odpočívat několik dní. Takto ochucený olivový olej můžete následně použít k dochucení salátů nebo pro namáčení pečiva jako v nedaleké Itálii. Mňam!

Ekologické hnojivo

Slupky od česneku mohou být také využity také v zahradě jako přírodní hnojivo. Obsahují totiž látky, které přispívají k lepšímu růstu rostlin a také zkvalitňují stav půdy. Samozřejmostí je také kompostování slupek.

Prostředek proti plísním

Vložte slupky z česneku do vody, nechte je takto namočené několik dní a poté tuto vodu rozprašujte na rostliny jako přírodní prostředek proti plísním.

Domácí čistící prostředek

Slupky od česneku lze použít také jako přírodní čistící prostředek. Jak na to? Smíchejte slupky od česneku s octem a vodou, čímž následně vytvoříte účinný prostředek na čištění domácích povrchů, jako jsou dlaždice v kuchyni nebo samotná kuchyňská linka. Tímto způsobem získáte levný antibakteriální čistič za pár korun. Vyzkoušíte ho také?