Zdraví

Nejhorší sladkosti pro seniorky: nejíte těchto 6 i vy?

Nejhorší sladkosti pro seniorky: nejíte těchto 6 i vy?

Nejhorší sladkosti pro seniorky se mohou lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních preferencích každé ženy. Přesto existují jisté faktory, které mají nevyhovující cukrovinky společné, a vy se za chvíli dovíte, jaké to jsou. 

1. Cukr

Zejména pro seniory je vysoký obsah cukru v potravinách velmi nežádoucí. Takové výrobky mohou způsobovat cukrovku nebo zhoršovat její průběh. Čtěte proto pozorně složení výrobku a vyhněte se sladkostem, které obsahují velké množství přidaných cukrů.

Sladké pečivo v kornoutu z novin sypané cukrem.

2. Tuk

Pro celkové zdraví seniorů je lepší vyhnout se potravinám, včetně sladkostí, které obsahují vysoký obsah nasycených tuků. Jejich větší přísun může snížit fyzickou aktivitu, zapříčinit ztrátu svalové hmoty a také hormonální změny. Zkuste raději vybírat cukrovinky, které obsahují nižší množství tuků a trans-tuků. 

3. Sodík

Chraňte svoje srdíčko a vyhněte se sladkostem, které obsahují vysoké procento sodíku. Tato látka je nezdravá pro kardiovaskulární systém, způsobuje vysoký krevní tlak, problémy s ledvinami, obezitu, osteoporózu a dehydrataci organismu. 

4. Umělá barviva a chemikálie

Nejhorší sladkosti pro seniorky obsahují umělá barviva a chemikálie, na které mohou být někteří lidé citlivější než ostatní. Vždy prozkoumejte nápisy, které najdete na obalech jednotlivých potravin a raději se vyhněte sladkostem, které obsahují vysoké množství těchto látek.

Detail na barevně zdobené koblihy.

5. Tvrdost

Senioři mívají často problémy se zuby a také s polykáním. Cukrovinky by proto měly být dostatečně měkké a snadno žvýkatelné, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. Stejně tak by se sladkosti měly dát snadno spolknout – snížíte tím možné riziko dušení. 

6. Dieta

Dámy staršího věku mají už jistá zdravotní omezení, jako jsou například různé druhy alergií, nebo například intolerance na laktózu či kolísavá hladina soli v krvi. V takovém případě je nutné zvážit všechna dietní omezení a na základě toho vybrat druh sladkostí a jejich množství, které zakoupíte.