Krása a módaVlasy

Nejhorší mikádo účesy: na tyhle raději zapomeňte

Nejhorší mikádo účesy: na tyhle raději zapomeňte

Mikádo patří mezi jeden z velmi oblíbených a zároveň velmi variabilních střihů, který dokáže velmi dobře pracovat s typem obličeje a zvýraznit jeho přednosti či potlačit nedostatky. Tento efekt však vyžaduje zkušeného kadeřníka, který správně odhadne potenciál mikáda a následně správně zrealizuje jeho provedení a styling.

I mikádo se dá totiž nepěkně pokazit a některé jeho verze jsou dokonce špatné již od základu. Na který typ si tedy dát pozor?

Čím je typické mikádo

Hledáte-li vhodný kratší střih, který ovšem lemuje tvář, určitě budete zvažovat mikádo. Jedná se sestřih s polodlouhými vlasy, jež zpravidla konči u čelisti, není však výjimkou také kratší provedení. Mikádo může (ale nemusí) být zkombinováno s různým zastřižením ofiny (krátké rovné, dlouhé rovné, postupné na stranu) nebo efekty, ať už probarvením nebo zastřihnutím, které má podpořit objem. Jedná se typicky o ženský účes vhodný prakticky pro všechny generace, pokud se pro něj rozhodnete, nechte si ovšem poradit, jaký typ se hodí k vašemu obličeji (a to včetně barvy či melíru).

Jak vybírat mikádo podle tvaru obličeje

Tvar obličeje je při výběru vhodného účesu společně s odstínem pleti zásadní, jelikož specifikuje, v které úrovni by měl poutat pozornost. Standardně je rozlišováno 6 typů tvaru obličeje, a to:

  • kulatý
  • podlouhlý (oválný)
  • hranatý
  • kosočtvercový
  • srdcovitý
  • trojúhelníkový

Pokud tedy máte výrazné čelisti (hranatý nebo trojúhelníkový obličej), měli byste se snažit přenést pozornost do horní úrovně, ideálně kontrastní barvou, delší ofinou nebo zvětšením objemu. Rozhodnete-li se tedy pro mikádo, měli byste volit takové, které bude vašemu obličeji slušet.

Kterým účesům typu mikádo byste se měli rozhodně vyhnout

Ačkoliv variabilita účesu označovaného jako mikádo je velmi široká, existují takové varianty, které nesluší prakticky nikomu. Jedná se především o:

  • mikádo s nevhodným kontrastním probarvením v přední části
  • mikádo s nerovnoměrnou délkou nebo zvláštním prostříháním
  • příliš krátké mikádo
  • mikádo s kombinací barev, které se k sobě nehodí (např. ve stylu ombré) a které je opticky prodlužují nebo zkracují

Vedle těchto účesů však můžete mikádo pokazit i špatnou volbou pro váš konkrétní obličej. Může se jednat o zvolení špatné barvy či melíru (příliš kontrastní ke světlé pleti, v němž bude obličej zanikat nebo se naopak zvýrazní jeho nedostatky), nebo třeba špatnou délku (například u podlouhlého obličeje je vhodné volit rozhodně delší variantu).