Móda

Na co se hodí popelín: 5 důvodů, proč chtít z popelínu nejen oblečení

Na co se hodí popelín: 5 důvodů, proč chtít z popelínu nejen oblečení

Popelín je druhem tkaniny. Jak vypadá, k čemu se používá a kde se s ní můžete nejčastěji setkat?

Co je popelín a co se z něj vyrábí

Termínem popelín označujeme hustou tkaninu v plátnové vazbě s převahou osnovních nití nad útkovými. Vyráběná může být z různých materiálů.

Asi nejčastěji se setkáte s popelínem bavlněným. Možnou alternativou je též krom klasické bavlny i ta v bio verzi. Další možnost představují i syntetická vlákna. Popelín tak může být i polyesterový a nylonový. Případně se objevuje ve směsi bavlna a nylon či polyester a nylon.

Typický je pro výslednou tkaninu matný lesk, na povrchu se vyznačuje jemným příčným žebrováním. Zboží vyrobené z popelínu je většinou jednobarevné, vyskytují se však i výrobky barevné. Dostupný je v gramáži od 100 do 150 g/m2.

Být to nejčastěji mohou:

  • košile
  • halenky
  • šaty
  • sukně

Popelín lze doporučit hlavně jakožto látku na výrobu letnímu oblečení. Vzhledem k tomuto specifickému využití se popelín někdy také nazývá „košilovina“. Zvláštní kategorii pak tvoří pyžama a povlečení. Velmi často se setkáte i s popelínem, z něhož se vyrábí dekorační textil, jako jsou mimo jiné:

  • polštáře
  • závěsy
  • sáčky
  • různé druhy bytových doplňků

V čem tkví nejdůležitější výhody popelínu

Vzhledem k tomu, že se jedná o látku hustě tkanou, jsou oděvy či jiné výrobky z ní vytvořené velmi odolné. Popelín je také jemný a příjemný na omak. Současně také zůstává velmi lehký a je dobře splývavý. Bavlněný popelín lze doporučit i alergikům.

Výhodou pro ty, kteří si chtějí pořídit látku a požadované oblečení a doplňky si z ní ušit sami, je i to, že s popelínem se velmi dobře pracuje.

Má popelín i nějaké nevýhody?

Popelín samozřejmě má i určité nevýhody, které jeho využití do určité míry limitují. Bavlněný popelín se tak hlavně silně mačká. Počítat musíme i s tím, že žebrovaný povrch je náchylnější k oděru.