Každý člověk je zvyklý na jinou frekvenci umývání vlasů. Záleží na mnoha faktorech jako je pohlaví, věk, délka vlasů, pracovní prostředí nebo to, zda se věnujete sportu a tak podobně. Velkou roli zde sehrává také genetika. Právě genetické predispozice předurčují, jak rychle se vlasy mastí, a tudíž i jak často je potřeba je mýt. Proto někteří lidé potřebují mýt své vlasy častěji než jiní. Všeobecně se však uvádí, že mytí vlasů každý den nelze doporučit. Proč?
Proč mytí vlasů každý den škodí?
Jistě víte, že pro kvalitu lidské pokožky je důležité ji hydratovat a možná se mylně domníváte, že hydrataci lze naší kůži dodat častým kontaktem s vodou. Ano i ne. Voda hydratuje člověka zevnitř. To znamená, že je důležité přijímat denně optimálně množství tekutin. Přímý kontakt vody na kůži má ale opačný efekt.
Voda, a to zejména teplá chemicky upravená voda, kterou se sprchujeme, má tendenci kůži vysušovat, a ta zejména pokud je citlivější potom může být zarudlá, svědivá a tak podobně. A totéž platí také o pokožce hlavy. Kombinace vody a šamponu zbavuje vlasovou pokožku přirozeného filmu, který je ale důležitý pro zdravé a vyživené vlasy. Čerstvě umyté vlasy se pak zdají hebčí, ale ve skutečnosti jsou častým mytím ničené.
Jak poškození vlasů předejít?
Pokud vám to tedy okolnosti dovolují nastavte si svou mycí rutinu minimálně s jednodenním rozestupem. Jen skutečně velmi málo lidí musí bojovat s tak nepříznivou genetickou predispozicí, aby si muselo mýt vlasy každý den.
Kromě snížení frekvence mytí, snižte také teplotu vody. Horká voda může vlasy poškozovat a mnohem více vysušuje vlasovou pokožku. Kromě toho si dobře volte veškerou vlasovou péči a nezapomínejte aplikovat kondicionér po každém mytí. A opatrně postupujte i při vysoušení.