Výživa a doplňkyZdraví

Máte líný metabolismus a nehubnete? 5 kroků, jak ho rozhýbat

Máte líný metabolismus a nehubnete? 5 kroků, jak ho rozhýbat

Rychlý metabolismus je jeden z klíčových faktorů ke štíhlé linii a celkovému zdraví. Vlivem věku, životního stylu, genetických dispozic nebo hormonálního prostředí se může metabolismus výrazně zpomalit. Pokud chcete svůj metabolismus pořádně rozhýbat, vyzkoušejte našich 5 kroků.

Jezte dostatek kalorií a bílkovin

Rychlost metabolismu je přímo úměrná množství přijatých kalorií. Pokud svůj příjem výrazně a dlouhodobě omezíte, tělo začne panikařit a zpomalovat metabolické pochody ve snaze ušetřit co nejvíce energie. Nejsytivější makroživinou jsou bílkoviny. Na jejich trávení a využití tělo spotřebuje 20 – 30 % jejich energetické hodnoty.

Náš tip: Hubněte pomalu a pozvolna s kalorickým deficitem okolo 15 – 20 %. Teprve po nějaké době, když vaše hmotnost přestane klesat, příjem opět upravte. Nezapomeňte do svého dietního jídelníčku zařadit dostatek bílkovin v podobě kvalitního masa, ryb, vajec, tvarohu a sýrů.

Co nejvíce se hýbejte

Rozhýbejte spolu se svým tělem i svůj metabolismus. Snažte se během celého dne co nejvíce hýbat. Nemusí se přitom jednat jen o sportovní aktivity. Uvidíte, jak rychle začnete hubnout. Myslete na to, že každá minuta pohybu navíc se počítá!

Náš tip: Jezděte do práce na kole nebo choďte část cesty pěšky. O pauzách v práci se projděte po kanceláři. Jestliže nemáte čas na procházky, zkuste HIIT – vysoce intenzivní cvičení, kdy si za při kterém za chvilku spálíte spoustu kalorií.

Dopřejte si vydatný spánek

Kvalitní spánek je pro celkové zdravé a úspěšné hubnutí zcela zásadní. Při únavě nemáme chuť nic dělat, nedokážeme se soustředit, zvyšuje se nám chuť k jídlu i hladina stresových hormonů.

Náš tip: Udělejte si každý den čas na 7 – 9 hodin kvalitního spánku. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste alespoň 30 min před spaním odložit svůj smartphone a dát přednost hezké knize.

Dodržujte pitný režim

Aby v našem těle probíhaly všechny biochemické pochody tak, jak mají, potřebujeme průběžně doplňovat optimální příjem tekutin. Ten se pohybuje okolo 0,5 l na každých 15 kg hmotnosti. V horku a při fyzické zátěži je potřeba příjem tekutin ještě zvýšit.

Náš tip: Pijte studenou vodu, na jejíž ohřátí tělo spálí až o 4,5 % energetického výdeje navíc. Skvělými zrychlovači jsou také  káva a zelený čaj, které jsou bohaté na antioxidanty a kofein.

Okořeňte si život

Koření z chilli papriček a kajenský pepř obsahuje alkaloid kapsaicin, který je zodpovědný za pálivou chuť a zrychlení metabolismu. Jeden gram koření tak zrychlí klidový metabolismus o cca 10 kalorií po dobu 270 minut

Náš tip: Dopřejte si častěji pokrmy s pikantním masem nebo pálivými omáčkami.