Levandule je oblíbená bylinka s mnoha vzácnými vlastnostmi. Je krásná, omamně a vytrvale voní, nevšedně chutná, má uklidňující a antibakteriální účinky. A to ještě není všechno! Levandule je také nenáročná na pěstování, protože dobře snáší sucho. Jak o levanduli pečovat a jak si správně stříhat, aby vydatně kvetla?
Vzhled, původ a využití
Levandule (latinsky Lavandula L.) je vytrvalá, stálezelená bylinka z čeledi hluchavkovitých. Charakterizuje ji dlouhotrvající vůně, kterou si zachovává i po usušení, a drobný modrofialový, bílý nebo růžový květ. Při kvetení (červen – srpen) dorůstá až 80 centimetrů. Rod čítá okolo 40 druhů. V našich končinách se nejčastěji setkáváme s druhem levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), která je známá také jako levandule lékařská.
Její původní domovinou je oblast Středomoří, kde se hojně pěstuje už od starověku. Ve středověku byla levandule nepostradatelnou součástí bylinkových klášterních zahrad po celé Evropě. Její léčivé schopnosti lidstvo využívá od nepaměti ke zklidnění úzkosti a stresu, při poruchách spánku, na podporu trávení a jako dezinfekční prostředek.
Pěstování levandule
Levanduli lze koupit rostlou, nebo ji vypěstovat v domácím prostředí ze semínek. Ideální období pro setí do truhlíků je od února do března. Semínka se vysypou na substrát a pouze se mírně zatlačí do půdy (nepřekrývají se vrstvou zeminy!). Levandule vyžaduje při klíčení neustále vlhký substrát a minimální teplotu 20°C. Klíčení trvá okolo 1 – 2 týdnů. Minimální výška sazenic pro venkovní přesazení je 10 cm.
Rostliny se vysazují na dobře odvodněné, slunné stanoviště s hlinitopísčitou, písčitou nebo štěrkovitou půdou. Vhodný rozestup mezi sazenicemi je 25 – 30 cm, v případě živého plůtku méně. Levandule dobře prospívá na skalkách či vyvýšených záhonech. Můžete ji ale celoročně pěstovat také v květináči doma, na balkoně nebo terase.
Stříhání a další péče
Levanduli je potřeba již od mladé rostliny pravidelně stříhat, aby vytvořila hustý keřík a bohatě kvetla. Stříhání se provádí na jaře, případně na podzim po úplném odkvetení. Rostlina se stříhá tak, aby na zbylých částech lodyh zůstaly lístky. Bylinka nesmí zůstat holá – nikdy se nestříhá až do dřevité části!
Levandule dobře prospívá i bez pravidelného přihnojování. Pozor si však dejte na velkou vlhkost. Při přemokření půdy má tendenci k uhnívání kořenů. Po odkvetení byliny v průběhu srpna se odstraňují květní stvoly.