Krása

Kysličník na vlasy

Kysličník na vlasy

Pod dnes již zastaralým názvem kysličník se ukrývá látka, která se v současné době nazývá správně peroxid vodíku. K čemu slouží při použití na vlasy?

Jakou roli hraje peroxid v barvení vlasů

Peroxid vodíku alias kysličník najdeme v běžných barvách na vlasy přítomen téměř vždy. Klíčový je zejména pro barvení s permanentními barvami a zesvětlovači.

Velmi zjednodušeně řečeno dokáže tato látka barvu aktivovat. To znamená prakticky, že peroxid vodíku je zodpovědný za to, že dokážete změnit odstín svých vlasů. A to ať už formou zesvětlení nebo ztmavení.

Má totiž takzvané oxidační účinky. V principu dokáže kysličník vyvolat chemickou reakci přímo v koříncích vlasů. Díky tomu změní barvu na vámi požadovaný odstín. Z tmavě hnědého odstínu je tak možné například „vykouzlit“ ohnivou červenou nebo vlivem jeho působení dokážete zesvětlit svou hřívu na blond.

Peroxid vodíku tedy obsahují jak domácí barvy na vlasy, tak i ty, které jsou určeny pro profesionální kadeřnické použití v kosmetických salonech.

Kysličník neboli vyvíječ se s barvou na vlasy vždy míchá v požadované koncentraci. Lze říci, že v komerčních barvách se kysličník objevuje v koncentraci 3 až 9 %. Maximální koncentrace vhodná k použití na vlasy činí 12 %. Použitelná je k zesvětlení pro černé vlasy, které by navíc měly být naprosto zdravé.

Jak aplikovat kysličník na vlasy

Na paměti je potřeba před aplikováním peroxidu především mít to, že barvení představuje pro vlasy zátěž. Svou kštici si proto můžete nesprávným používáním barvy výrazně poničit, neboť peroxid zeslabuje vlasové vlákno.

V případě, že si tak nejste jistá tím, co si můžete ke své hřívě „dovolit“, jednoduše nechte vytvoření svého vysněného odstínu na profesionálním kadeřníkovi. Platí to zejména pro majitelky již poškozených vlasů.

Zcela zásadně se také vyhněte nákupu samotného peroxidu. A to i přesto, že nejrůznější domácí receptury radí například jeho aplikování přímo nebo po smíchání s jedlou sodou. Komerčně dostupné barvy na vlasy představují pohodlnou možnost, jak si vlasy obarvit. Zároveň je jejich používání zcela bezpečné, pokud je budete nanášet vždy v souladu s návodem od výrobce.