Je kombucha vaším oblíbeným nápojem a v současnosti jste těhotná? V následujícím článku si rozebereme, zda tento nápoj můžete během těhotenství konzumovat a jaké mohou případně nastat problémy.
Obsah bakterií
Kombucha je tělu prospěšná zejména díky své živosti, aktivitě a obsahu bakterií vznikajících fermentací, které jsou prospěšné nejen pro naše střeva. Výsledný produkt je však v důsledku těchto postupů a zachování funkčnosti zmíněných bakterií nepasterizovaný a někteří doktoři doporučují těhotným ženám podobné produkty během těhotenství vynechat.
Přítomnosti škodlivých bakterií se však dá vyhnout konzumací opravdu kvalitních kombucha nápojů splňujících hygienické standardy a normy.
A co alkohol?
Obsah bakterií není jediným potenciálním problémem. Během fermentace při výrobě kombuchy totiž přirozeně dochází i k produkci alkoholu. Množství obsažené ve většině běžných produktů podobného druhu se obvykle pohybuje pod hranicí 0,5 %. Přestože nejde o nikterak zásadní objem, během těhotenství je jistě vhodné se vyhnout příjmu úplně. Na trhu se dají pořídit i takové kombuchy, které obsahují alkoholu skutečně 0 %.
Kofein
Kombucha kromě zmíněných bakterií a alkoholu obsahuje také určité množství kofeinu, protože se vyrábí z čaje. Množství se liší dle odrůdy, způsobu přípravy a dalších faktorů. I zde platí, že množství obsaženého kofeinu bývá spíše marginální, ale pro těhotné ženy nemusí být nápoj zcela vhodný.
Mohlo by vás také zajímat: Elektronická cigareta v těhotenství
Konzultace s lékařem
Z výše uvedeného tedy plyne, že kombucha v těhotenství nemusí být vždy zcela bezproblémová. Pokud si její pití nechcete odpustit, rozhodně se poraďte se svým lékařem, který vám dá zpětnou vazbu týkající se přímo vašeho případu. Pro klid na duši však doporučujeme kombuchu v období těhotenství spíše raději vynechat. Hledání způsobů, jak obejít doporučení či zákazy v těhotenství ať už u alkoholu, kofeinu nebo třeba cigaret, není správnou cestou.
Zdroj: babycenter.com