Výživa a doplňky

Co se stane, když nebudu jíst

Co se stane, když nebudu jíst

Kladete si otázku „Co se stane když nebudu jíst“? Měli byste vědět, že komplexní vynechání potravy po delší dobu je pro vaše tělo velmi výraznou zátěží. Jaké další specifikace dlouhodobý půst může přinést si rozebereme v následujícím článku.

První fáze a fungování z glukózy

Běžným hlavním zdrojem energie pro lidské tělo je glukóza. Ta je v krvi uložena na základě energie přijímané z potravin a díky tomu dokáže tělo beze změn fungovat zhruba 6 hodin bez jakéhokoliv příjmu. Jakmile se však glukóza po tomto období vyčerpá, dochází k prvním negativním dopadům. Můžete se cítit podrážděně, dochází vám energie a pravděpodobně budete hladoví.

Tělo později začne využívat ketózu

Po této fázi začne tělo nahrazovat absenci glukózy ketózou. Tělo začne přeměňovat tuky na „palivo“ potřebné pro své fungování. Na tomto principu fungují také moderní ketogenní diety, které doporučují z jídelníčku vynechávat jakékoliv sacharidy obsahující potraviny. V tomto stavu je možné krátkodobě fungovat například během různých druhů přerušovaných půstů, je však důležité vše delegovat skrze odborníka na výživu, který vám doporučí přesné a správné postupy.

Dlouhodobá neudržitelnost

Po zařazení delší doby bez jídla je poté vždy nutné energii patřičným způsobem doplnit. Pokud byste totiž nejedli i nadále, vaše tělo by pro své fungování začalo získávat energii ze svalů, čímž začne docházet k postupnému ochabování a výraznému zhoršování zdravotního stavu.

Vyvážená strava a příjem živin by měla být základem

Přestože správně provedené přerušované půsty a úmyslná ketóza mohou být alternativou k běžnému stravování, vždy je nutné je absolvovat pouze pod vedením odborníka. Navíc musíte počítat s postupným doplňováním vyváženého poměru potřebných živin po půstových fázích.

Zdroj: Healthline.com