Výživa a doplňky

Jídlo které se nemusí kousat

Jídlo které se nemusí kousat

Pestrá strava se skládá z různých druhů potravin, které je ve většině případů nutné před polknutím dobře rozkousat. Existují však situace například po zubních zákrocích nebo před kolonoskopickými vyšetřeními, kdy je doporučováno konzumovat pouze jídlo, které se nemusí kousat. V následujícím článku vám představíme několik tipů, které by pro vás mohly být inspirativní.

Polévky

Že nejste zvyklí jíst k obědu polévky? V případě nutnosti kašovité stravy pro vás mohou představovat velmi dobrý zdroj živin. Z masových vývarů je možné získat i kvalitní bílkoviny, zeleninové polévky zase obsahují vlákninu a vitamíny.

Mléčné produkty

Pokud máte rádi mléčné produkty, bude pro vás dobrou zprávou že velká část z nich se řadí mezi jídlo, které nemusíte kousat. Ať už se jedná o jogurty, smetanové produkty nebo samotné mléko, mohou tyto varianty představovat dobrou alternativu ke klasické stravě.

Kaše

Kaše se dají připravovat na sladko i slano. Od ovesné až po bramborovou tak můžete získat skvělé přílohy i hlavní jídla, které jsou akceptovatelné i v rámci kašovité diety.

Smoothie nápoje

Nápoje z rozmixovaného ovoce či zeleniny vám pomohou doplnit vlákninu, vitamíny i sacharidy. Jejich příprava je poměrně jednoduchá a konzumace velmi snadná.

Nutričně bohaté nápoje a proteinové přípravky

V případě nutnosti konzumace kašovité stravy mohou přijít vhod také nutričně bohaté koktejly nebo proteinové prášky. Díky vysoké koncentraci živin vám doplní potřebný denní příjem i bez nutnosti kousání.

Další možnosti

Výše uvedenými variantami samozřejmě dostupné možnosti nekončí vsadit můžete například i na různá oříšková másla, omáčky, dipy nebo rozvařené běžnější přílohy.

Zdroj: Thegeriatricdietitian.com