Nezařazené

Kolik vody vypít v létě: Poradíme podle postavy

Kolik vody vypít v létě: Poradíme podle postavy

Optimální pitný režim je jedním z klíčových faktorů pro udržení celkového zdraví. Zatímco v zimě stačí vody méně, v horkém letním počasí je dehydratace častou hrozbou. Proč je voda tak důležitá a kolik je jí třeba úměrně k postavě?

Voda jako základ života

Ne vždy si uvědomujeme, že voda je základní podmínkou života. Tělo dospělého člověka je tvořeno z 50 – 60 % vodou, která vytváří příznivé prostředí pro životní funkce buněk a celkový metabolismus. Každý den naše tělo vyloučí v průměru mezi 1,5 – 3 litry vody, z toho asi 500 ml vydýcháme a vypotíme. V parných letních dnech ale toto množství může být i několikanásobné. Kolik vody bychom měli vypít, abychom pokryly tyto ztráty?

Kolik vody potřebuju?

Často se uvádí, že dospělý člověk musí denně vypít cca 8 – 12 šálků (2 – 3 litry) vody. To je ale příliš obecná hodnota. Denní potřeba vody se totiž odvíjí od mnoha faktorů, jako je především pohlaví, věk, úroveň aktivity, okolní teplota, zdravotní stav a z velké části také postava. Optimální denní příjem tekutin se dá orientačně snadno určit podle tělesné hmotnosti. Na každý kilogram tělesné váhy se doporučuje přijmout mezi 30 – 45 ml vody. Příklady hmotností a k tomu odpovídajícího množství vody shrnuje následující tabulka:

Hmotnost Doporučené množství vody 
50 kg1,5 – 2,3 l
60 kg1,8 – 2,7 l
70 kg2,1 – 3,2 l
80 kg2,4 – 3,6 l
90 kg2,7 – 4,1 l

A jak je to v létě?

Výše uvedené hodnoty odpovídají pouze denní potřebě při běžné pokojové teplotě a bez sportovních aktivit. Při pobytu na horkém letním slunci, a obzvláště pokud vyvíjíte aktivnější činnost, musíte tento příjem ještě zvýšit. Nebojte se, si každou půlhodinu strávenou venku dopřát sklenici vody. Například při letním sportování se doporučuje doplnit oproti běžnému pitnému režimu alespoň 400 – 800 ml tekutin za každou hodinu zvýšené aktivity. 

Jak poznám, že jsem dehydrovaná a jak tomu předejít?

Když se dostaví silný pocit žízně, je už většinou pozdě, protože tělo již trpí deficitem vody. Dalšími známkami dehydratace jsou suchá ústa, tmavě žlutá moč, méně časté močení, suchá kůže, pocit únavy a závratě. Abyste takovému stavu předešla, noste všude s sebou láhev s vodou a během dne ji průběžně doplňujte. Upřednostňujte neslazené, nealkoholické a bezkofeinové nápoje jako je obyčejná voda, minerálky a čaje. Zároveň to ale s pitím nepřehánějte, více než 1,5 litru vody za hodinu může vaše ledviny naopak přetěžovat.