KrásaPleťVlasyZdraví

Kokosový olej: 5 tipů, jak ho využít pro krásu a zdraví

Kokosový olej: 5 tipů, jak ho využít pro krásu a zdraví

Kokosový olej se v posledních letech stal doslova hitem. Využití nachází v kuchyni jako náhrada másla i v kosmetice, protože je skvělý ke zvláčnění pokožky nebo k výrobě přírodního kokosového šamponu. Zajímá vás, jak tuto ingredienci s typickou tropickou vůní dále zužitkovat? Přečtěte si následujících 5 tipů, jak využít kokosový olej pro krásu a zdraví.

#1 Vaření s kokosovým olejem

Jestliže máte rádi thajskou kuchyni, pak by vám kokosový olej rozhodně neměl chybět mezi používanými ingrediencemi. Díky jeho tropické vůni se skvěle hodí do exotických pokrmů, například na něm můžete připravit základ pro thajské kari nebo jej použít do kteréhokoliv pokrmu, kam patří kokosové mléko. Kombinace těchto dvou ingrediencí posune váš pokrm na vyšší level.

  • Na smažení při vysokých teplotách používejte především více rafinovaný kokosový olej, jehož bod přepálení (kouřový bod) se pohybuje až okolo 232 °C.
  • Na smažení při nižších teplotách můžete použít i kokosový olej panenský, který je skvělý pro přípravu palačinek nebo lívanců, kterým propůjčí příjemnou exotickou chuť i vůni.
  • Na pečení nejrůznějšího cukroví a moučníků lze kokosový olej využít namísto klasického másla. Zapojit jej můžete jednoduše všude tam, kde vám jeho kokosová chuť bude příjemná.
  • Skvělým řešením do kuchyně je kokosový olej ve spreji, který se snadno aplikuje na pánev, plech nebo kamkoliv, kde zrovna potřebujete.
Kokosový olej je skvělý pro přípravu thajského kari
Kokosový olej je skvělý pro přípravu thajského kari

#2 Kokosový olej ve studené kuchyni

Především panenský kokosový olej je skrze svou konzistenci ideální k přípravě různých náplní či krémů. I ve studené kuchyni jej můžete využít na slano i na sladko, ve výsledku vás jistě potěš příjemný exotický nádech. A protože je panenský kokosový olej určený k využití při nízkých teplotách, hodí se také do raw receptů. 

Kokosový olej můžete používat na vaření, smažení i pečení
Kokosový olej můžete používat i ve studené kuchyni na 100 způsobů

#3 Kokosový olej pro zvláčnění pokožky

Jestliže vás trápí suchá, svědivá či atopická pokožka, zkuste ji ošetřit tuhým kokosovým olejem. Stačí si vzít kousek hmoty do dlaně a chvíli zahřívat, aby byla konzistence povolnější a olej se snáze roztíral. Vhodný je k ošetření pokožky těsně po umytí, přičemž kousek oleje můžete nechat rozpustit i ve vaší koupeli. Kromě zvláčnění a okamžitého zklidnění bude pokožka současně příjemně provoněná.

  • Máte-li naopak mastnou pleť a trpíte na akné, pak se kokosovému oleji raději vyhněte.

#4 Kokosový olej na zuby

Takzvaný oil pulling (převalování oleje v ústech) má své kořeny až v ajúrvédské medicíně. Jedná se o metodu čištění úst od bakterií při dentální hygieně. Díky obsahu kyseliny laurové, která se v kokosovém tuku přirozeně nachází, má tento olej také výrazné antibakteriální účinky. Proto jej můžete používat k čištění zubů nebo jako ústní vodu namísto běžné zubní pasty či vody.

  • Stačí si nabrat lžíci kokosového oleje a hmotu převalovat v ústech zhruba 15 až 20 minut. Není to nic nepříjemného a tato aktivita stačí praktikovat 3krát týdně. Pomůže vám při léčbě paradontózy nebo při jiných ústních problémech.

#5 Kokosový olej pro pleť i vlasy

Podle dostupných studií může kokosový olej zlepšit vlhkost pleti a podílí se také na zvýšení obsahu lipidů v kůži. Zároveň můžete pomocí kokosového oleje bojovat proti poškození vlasů, obzvláště máte-li vlasy suché a roztřepené. Díky obsahu mastných kyselin vám olej pomůže tyto problémy výrazně zlepšit. Využijete jej také při přípravě domácích pleťových masek, mastí a krémů nebo k výrobě domácího šamponu.

  • Jak připravit domácí kokosový šampon? Postačí vám 1 čajová lžička kokosového oleje, 1 čajová lžička jedlé sody, 5 velkých lžic jablečného octa a vlažná voda. Nejdříve rozehřejte kokosový olej na pánvi nebo v hrnci ve vodní lázni. Následně přidejte ostatní ingredience a zamíchejte metličkou, dokud se soda zcela nerozpustí. Přelejte do připravené lahvičky a používejte jako běžný šampon.