Další

Kam na rychlou koupačku? 5 tipů na nejlepší zatopené lomy ke koupání v ČR

Kam na rychlou koupačku? 5 tipů na nejlepší zatopené lomy ke koupání v ČR

Jak přečkat parné letní dny? Vyrazte se koupat! Koupaliště bývají obvykle přeplněná a mnohdy také předražená. Proto stále více milovníků vody vyhledává spíše přírodní koupaliště, mezi které patří také zatopené lomy. Ty se staly oblíbenými hlavně kvůli průzračně čisté vodě a často také díky své odlehlosti od okolí. Představíme vám pět nejlepších lomů v ČR.

Mašovický lom

Tento lom je perlou jižní Moravy a nachází se nedaleko Znojma. Rozkládá se na ploše 9,4 ha a roku 2005 byl vyhlášen přírodní památkou. Dříve se tu nacházel kamenolom, v němž byla roku 1999 ukončena těžba. Zatopením těžební jámy vzniklo jezero s průzračnou vodou. V roce 2022 se však voda zkazila a tak bylo třeba, podniknout jisté kroky. Lom je tak v čase 9-19:00 zpoplatněn, a to od června do září. Během této doby není umožněn vstup se psy a také je zde zákaz kouření.

Lom Mikulov – Janičův vrch

Tento vápencový lom se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálava nedaleko Mikulova za Svatým kopečkem. Díky vápenci je voda v lomu naprosto průzračná. Aby nedocházelo k znečišťování vody, je návštěvnost lomu regulována na 100 návštěvníků v jeden okamžik – podobným způsobem jako v lomu Mašovickém.

Lom Bořená Hora

Tento lom se nachází mezi Sedlčany a Benešovem. Průzračnost vody tu je až do hloubky 5 metrů a vstup do ní je pozvolný. Lom mimo jiné láká i potápěče, protože v hloubce zhruba 11m se nachází helikoptéra. Výstroj si lze navíc zapůjčit přímo na místě.

Lom Kojetice

Do roku 1994 se tu těžilo kamenivo jako břidlice, silicity, aj. Následně byl lom zatopen a vzniklo skvělé přírodní koupaliště nedaleko Prahy. Místní raritou je výskyt neškodné sladkovodní medúzky Craspedacusta sowerbii, která obvykle přebývá v hloubce pěti metrů, ale čas od času ji lze spatřit i na hladině.

Lom Kristýna

Ten se nachází nedaleko Hrádku nad Nisou v Libereckém kraji. Od konce 18. století se tu těžilo uhlí. Povrchová těžba následně skončila roku 1969. Následně se začalo se zatápěním lomu a po třech letech tu vzniklo antropogenní jezero. Následně tu vznikl větší rekreační areál, který prošel roku 2018 rozsáhlou rekonstrukcí. K dispozici jsou jak pláže travnaté, tak i písečné.

Mějte na paměti, že v téměř všech lomech je zakázáno, používat chemické přípravky na opalování a jinou kosmetiku a oleje. Dochází nejen ke zbytečnému znečišťování vody, ale také to samozřejmě nesvědčí vodním živočichům a jiným organismům. Myslete na to, ať mohou tyto přírodní krásy využívat i další generace.