Obliba mandlí sahá do hluboké historie, jelikož už v období starověku byly velmi ceněné. Podle odborníků jde dokonce o jednu z prvních plodin, kterou lidstvo široce záměrně pěstovalo. Pochází ze Středního východu, Indie a severní Afriky a ačkoli jsou obecně pokládány za ořechy, z botanického hlediska jimi nejsou.
Navzdory všeobecné představě není jejich nebližším příbuzným ani lískový, ani vlašský ořech ale meruňka. Stejně jako je tomu totiž u meruněk představují mandle vlastně vnitřní část tvrdé pecky. Bez ohledu na to, zda jsou botanicky ořechy nebo nikoli, jsou to ty vůbec nejoblíbenější „ořechy“ na světě.
Proč jíst mandle
Mandle jsou bohaté na mnoho mikronutrientů. Najdete v nich širokou škálu minerálních látek včetně fosforu, vápníku, mědi, hořčíku nebo manganu. Zejména díky obsahu vápníku představují mandle velmi užitečnou součást pestrého jídelníčku. V pouhých 30 gramech mandlí je totiž až 80 mg vápníku, což je v porovnání asi tolik jako ve třech vajíčkách.
Jak jíst mandle
Možná vám vrtá hlavou, jak jíst mandle. Se slupkou nebo bez? Je vůbec rozdíl v tom jíst mandle se slupkou nebo bez ní? Hlavní rozdíl spočívá v tom, že mandlová slupka obsahuje vysoký podíl vlákniny, která významně přispívá k dobře fungujícímu trávení. Mimo to je ve slupce obsažen i vitamín E, což je důležitý antioxidant.
Díky obsahu vitamínu E fungují mandle jako prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jelikož tento vitamín působí proti ukládání škodlivého cholesterolu v cévách, a tím chrání vaše srdce. To znamená, že konzumace mandlí se slupkou bude vašemu zdraví prospěšnější, nicméně pokud vám slupka na mandlích vadí, pak je stále lepší konzumovat je loupané než žádné.