KrásaZdraví

5 nápadů, jak zvládnout pravidelný pohyb v pracovním dni

5 nápadů, jak zvládnout pravidelný pohyb v pracovním dni

Slovo nejde neexistuje, nebo minimálně nemusí existovat ve vaší hlavě. Máte-li sedavé zaměstnání a nedaří se vám zhubnout, nezbývá nic jiného než se poprat s vlastní životosprávou a nastavit si správný jídelníček. Strava je ale jen základ úspěchu, důležitý je také pohyb. Sezení několik hodin v kanceláři nebo autě vám na kondici moc nepřidá, proto byste měli do rozvrhu zařadit i pravidelnou aktivitu. A jak zvládnout pravidelný pohyb v pracovním dni vám prozradí dnešní článek.

K pohybu využívejte každou volnou chvíli

Říkáte si, že na pohyb nemáte čas? Pak jej určitě mít nebudete. Zkuste se ale na situaci podívat z opačného pohledu a namísto záporu hledejte výhody, které vám vaše práce nabízí. Jezdíte autem, ale zaměstnání máte v dojezdové vzdálenosti, kterou byste zvládli ujet na kole? Nebo dokonce ujít pěšky? Hledejte způsoby, jak se hýbat. 

  • Choďte do práce pěšky. Spousta lidí jezdí do práce autem nebo hromadnou dopravou, aniž by to povaha jejich zaměstnání nebo dojezdová vzdálenost vyžadovaly. Vyhraďte si dostatek času na to, abyste do práce došli pěšky. Případně jezděte na kole nebo na bruslích.
  • Namísto výtahu choďte po schodech. Nemáte-li v práci lodičky, pak vám chůze do schodů brzy přinese ovoce. A jestliže nosíte podpatky, zkuste je sundat alespoň o polední pauze, když půjdete na oběd, a udělejte si malou procházku. 
  • Parkujte na vzdálenějších parkovištích. Pokud automobil vyžaduje povaha vaší profese, pak zkuste vždy zaparkovat co nejdále od místa, do kterého se potřebujete přemístit. Vybírejte si vzdálená parkoviště a nezapomeňte si vyhradit dostatek času na chůzi, ať nepřijdete pozdě.
Namísto MHD choďte pěšky
Namísto použití MHD choďte pěšky

Naplánujte si pohybovou aktivitu dopředu

Pokud si dokážete dopředu naplánovat svůj jídelníček, pak si zajisté umíte v pracovním dni vyhradit také čas na pohybovou aktivitu. Nemáte-li v začátcích dostatek vůle, poproste o pomoc zdatnějšího kamaráda, který se nějakému sportu věnuje a mohl by vám být oporou. A zatímco některým postačí se slovně domluvit nebo sám sobě říct, že zítra o polední pauze půjdete na oběd pěšky a nikoliv tramvají nebo autem dle zvyku, pro jiného bude lepší si skutečnost zaznamenat do diáře nebo si vytvořit připomínku na telefonu. Vůle během dne postupně vyprchává, proto plánování nepodceňte. 

Jezděte na kole
Jezděte na kole

Dodržujte pravidelnost

Ze dne na den kila dolů nepůjdou, a když ano, tak ne udržitelně. Pohybovou aktivitu je třeba vykonávat pravidelně, aby přinesla vytoužený úspěch v podobě pevnější postavy nebo nižšího čísla na váze. Není třeba si však pohyb znepříjemňovat, například tím, že si ze startu nastavíte příliš vysoký cíl. Pokud jste doteď nebyli zvyklí se pravidelně hýbat, začněte s malými krůčky a zamyslete se, jakou aktivitu budete moci vykonávat opakovaně.

Sledujte denní počet kroků

Sledování pohybové aktivity vám pomůže udělat si lepší přehled o vašem výkonu. Nemusíte přitom měřit čas nebo kalorie spálené při cvičení, začít můžete jednoduše s měřením počtu kroků, které denně ujdete. Samozřejmě nebudete sami počítat každý krok, používat můžete aplikaci ve svém telefonu,. A pokud jej nenosíte všude s sebou, bude pro sledování kroků vhodnější sportovní náramek nebo chytré hodinky.

Zlepšujte se

Při sledování výkonu v podobě počtu kroků si budete muset nastavit denní cíl. Hranice se obvykle pohybuje okolo 10 000 kroků za den, což ale může být při sedavém zaměstnání poměrně obtížné. Proto se budou hodit výše zmíněné rady a využití každé volné chvíle k pohybu. Jakmile budete konzistentní a budete pravidelně sledovat výsledky, pusťte se do zlepšování a postupně navyšujte denní cíl. 

I protahování je aktivita
I protahování je aktivita