KrásaVlasy

Jak zpomalit šedivění vlasů: Prevence a možné řešení

Jak zpomalit šedivění vlasů: Prevence a možné řešení

Šedivění je pro mnoho žen výjev z nejhorších nočních můr. Některé si dokonce nalezené stříbrné vlasy vytrhávají, dokud nezačnou šedivět výrazněji. Pokud patříte do této kategorie, máme pro vás dobrou zprávu. Proces šedivění lze zpomalit a moderní výzkum se dokonce blíží k možnosti přepigmentovat některé prameny. Pojďme se podívat, co vůbec proces šedivění způsobuje, jak mu předcházet a zpomalit ho.

Co to je šedivění a co jej způsobuje?

Ve vlasech se nachází pigmentové buňky melanocyty, které určují barvu naší kštice. Tyto buňky postupně odumírají a pigmentu ve vlasech ubývá. Vlasy tak začínají šedivět, až zcela zbělají. Proč ale někdo šediví až v padesáti a jiný prokvítá už po dvacítce? Věk je sice hlavní, nikoliv jedinou příčinou. Mezi další příčiny patří nedostatek některých vitamínů, kouření, genetické predispozice, oxidační stres, určitý zdravotní stav, stres, špatná vlasová péče atd. Prevence a zpomalení šedivění vždy závisí na jeho konkrétní příčině.  

Upravte svou stravu

Jednou z příčin šedivění může být oxidační stres. Podle výzkumu lze tento stav zvrátit konzumací stravy bohaté na antioxidanty, jako jsou vitamíny C, E a karotenoidy. Pro podporu zdravě pigmentovaných vlasů je potřeba tělu dodat také hodně vitamínů (B6, B12, biotin, kyselina listová, D, E) a minerálů (vápník, železo,…). Přísun těchto látek si zajistíte pestrou stravou (ovoce a zelenina, ořechy, ryby, maso, vejce a mléčné produkty), případě vhodnými doplňky stravy.

Přestaňte kouřit

Studie dokládají, že inhalování cigaretového kouře je jednou z hlavních příčin oxidačního stresu a tedy i předčasného šedivění.

Naučte se zvládat stres

Častým spouštěčem předčasného šedivění a dalších zdravotních problémů bývá často stres. Víme, že to není snadné, ale zkuste si osvojit některé osvědčené techniky odbourávání stresu, jako je meditace, technika všímavosti, hluboké dýchání nebo jóga. Pokud budete úspěšná, zlepší se vám nejen kvalitů vlasů a pokožky, ale také celkové zdraví.

Vyzkoušejte speciální vlasovou kosmetiku

Pomoci mohou také lokální séra pro oddálení šedivění, prevenci oxidačního stresu a obnovu vlasové pigmentace. Možná vás tyto přípravky překvapí svou účinností.

Zkuste přírodní prostředky

Vyzkoušet můžete také přírodní rostlinné prostředky, které zpomalují šedivění a jsou narozdíl od průmyslové kosmetiky zcela šetrné. Jedná se například o kari listy, amlu (indický angrešt) nebo tykev hřebenovou.