Péče o vaše vlasy by měla být celoroční. Zima ale patří k těm obdobím, které dávají vlasům více zabrat. Proto jistě nepohrdnete tipy, které vaše vlasy během zimy zlepší. Možná vás bude také zajímat i to, proč vlasy v zimě ztrácí svůj lesk a pokožka hlavy se začíná šoupat.
Proč vlasy v zimě nejsou vůbec v kondici?
Už jste si určitě všimli, že právě v zimě vaše vlasy opouští lesk a jejich kondice. Naopak se dostavuje mastnota, krepatění a vypadávání vlasů. Ušetřena není ani pokožka hlavy, která se pod čepicí snadněji zapařuje. To jsou ale všechno problémy, které lze řešit vhodným výběrem vlasových přípravků a možná i úpravou vašich každodenních návyků při péči o vlasy.
1. Vlasy v zimě baží po hydrataci
V zimě jsou vlasy hodně vysušené, a proto ztrácí svůj přirozený lesk. To se děje hlavně kvůli chladnému vzduchu venku, který obsahuje jen velmi málo vlhkosti. Vlasy ji pak nemají odkud brát. Mráz jim pak na kondici nepřidá. Používejte hydratační přípravky a naopak se vyhněte té vlasové kosmetice, která vlasy ještě více vysušuje. Jsou to zejména přípravky s obsahem mořské soli, které podporují přirozené vlnění vlasů.
2. Rozhodněte se pro správnou pokrývku hlavy
Nošení čepice v zimě je problémem číslo jedna, který způsobuje mastné vlasy u povrchu hlavy. Neustálé sundávání a nandávání čepice vlasy samozřejmě mastí. Pod čepicí vlasy nedýchají, možná se i zapaří, pokud je předtím špatně vysušíte. Čepice také vlasy elektrizuje a udržet si pod ní účes je prakticky nemožné. Na druhou stranu nenošením čepice riskujete, že své vlasy vystavíte třeskutému mrazu, který může způsobit jejich vysušení a následné lámání. Radou, jak z toho ven, je spolehnout se na přírodní materiály pokrývek hlavy, pod kterými se pokožka nezapaří jak pod umělými. Další část prevence závisí na vlasové kosmetice. Možností, jak vlasy zbytečně nemastit, je nošení čelenek. Pokud zrovna neplánujete strávit v mrazech dlouhé chvíle, může být čelenka dostačující.
3. O vlasy se v zimě starejte s větší intenzitou
Vlasy v zimě rozmazlujte a ony pak budou na zimní plískanice méně náchylnější. Pomohou hydratační kondicionéry a masky. Velmi důležité je pravidelné vysoušení vlasů, a to za použití ochranných vlasových přípravků. Není žádným tajemstvím, že vlasy, které nevysušíte, schnou nerovnoměrně. Jsou pak náchylnější k tvorbě plísně, ke krepatění i větší lámavosti. Použít můžete různé olejíčky na konce vlasů a regenerační vlasové zábaly. I v zimě platí, že čím méně budete vlasy mýt, tím vitálnější budou. Přílišné mytí nejenže podporuje tvorbu mazu, nýbrž i vymývá barvu a celkově vlas více zatěžuje.