Zdraví

Jak vypadá kousnutí od hada

Jak vypadá kousnutí od hada

Uštknutí hadem může být velmi nebezpečné. V následujícím článku si rozebereme, všechny znaky, podle kterých ho můžete identifikovat v případě nejasností a popíšeme vám tak, jak vypadá kousnutí od hada.

Záleží na druhu hada

Vizuální projevy i vážnost následků uštknutí jsou samozřejmě různé podle druhu hada, který na člověka zaútočí. Protože v České republice je jediným volně žijícím hadem Zmije obecná, v následujícím článku se zaměříme právě na to, jak vypadá kousnutí od tohoto hada.

Otok a další vizuální projevy

Pokud hledáte informace o vzhledu uštknutí, pravděpodobně vás budou nejvíce zajímat vizuální projevy. V místě uštknutí se obvykle objeví otok, který je bolestivý a postupem času dochází ke vzniku hematomu a změnám barvy kůže podle jeho aktuálního stádia. Celé projevy se obvykle stupňují až do maximálního stavu v rozmezí 48-72 hodin od samotného kousnutí.

Obvykle se pak začne situace zlepšovat po třech až čtyřech dnech. V extrémních případech však může dojít ke zlepšení až po týdnu.

Mohlo by vás také zajímat: Za jak dlouho zmizí štípanec od komára

Další celkové příznaky

Odpověď na otázku, jak vypadá kousnutí od hada tedy známe. Vizuální projevy však samozřejmě nejsou jediným identifikačním znakem. Díky jedu totiž dochází k otravě organismu, která se projevuje například nadměrným pocením, zvracením, dušností, bolestmi břicha či průjmem.

Intenzita projevů závisí na individuálních okolnostech. V těžkých případech však může docházet i k problémům s ledvinami, krevním tlakem nebo srdečním poruchám.

Zvláště v ohrožení jsou pak samozřejmě také alergici, protože alergická reakce na jed může celý problém ještě výrazně zhoršit.

Zdroj: cdc.gov