Zdraví

Jak se vyvarovat úpalu: Dodržujte tyto zásady

Jak se vyvarovat úpalu: Dodržujte tyto zásady

Venkovní teploty se letošní léto šplhají nebezpečně vysoko. Pokud nehodláte až do září zůstat doma, musíte se před sluncem a teplem chránit. Poradíme vám jak. Díky nám se vyhnete úpalu i úžehu a všem nepříjemnostem s nimi spojenými.

Úpal a úžeh a rozdíl mezi nimi

Zatímco úpal je způsobený vysokou teplotou a dochází při něm k celkovému přehřátí organismu, za úžeh může slunce. Ne vždy je však snadné rozlišit, zda dotyčný člověk trpí úpalem či úžehem. Projevy úpalu i úžehu jsou podobné. Postiženého bolí hlava, má horečku. Objevit se může nevolnost a zvracení. Úžeh často doprovází i spálená a na dotek bolestivá pokožka. Příznaky úžehu se mohou projevit až s odstupem několika hodin nebo v noci.

Tipy, jak se vyhnout úpalu

Snažte se dlouhodobě nevystavovat slunečnímu záření a vysokým teplotám. Při pobytu na slunci noste pokrývku hlavy nebo slunečník, používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Přes poledne se raději držte doma nebo ve stínu. Neprovozujte náročné sportovní aktivity a práci na zahrádce nebo na domě raději odložte na chladnější dny.

Dále je důležité dodržovat pitný režim. Pijte obyčejnou vodu bez cukru nebo bylinkové čaje, nekonzumujte alkohol. Další variantou jsou iontové nápoje obsahující elektrolyty.

Jak se vyhnout vysokým teplotám? Použijte klimatizaci, větrák nebo alespoň vyvětrejte a zajistěte přísun čerstvého vzduchu do místnosti. Tělo můžete ochladit i studenou vodou.

Před sluncem a horkem je třeba chránit především děti, seniory a chronicky nemocné. Nikdy nenechávejte děti ani zvířata v zaparkovaném autě. Teplota uvnitř se rychle zvyšuje a úpal zdaleka nemusí být to nejhorší, k čemu může dojít.