Zdraví

Jak se nepotit v podpaží: Kdy je pocení v pořádku, kdy už ne a co s tím?

Jak se nepotit v podpaží: Kdy je pocení v pořádku, kdy už ne a co s tím?

Pocení je nepříjemný problém. Jakým způsobem ho lze řešit? Můžete se nevzhledných „koláčů“ v podpaží zbavit jednou provždy?

Kdy je pocení ještě v pořádku

Pocení je přirozený stav. Pot je produkován potními žlázami, jichž má lidské tělo dokonce kolem 3 miliónů.

Nacházejí se v kůži celého těla, s výjimkou prsních bradavek a části zevních pohlavních orgánů. Nejvíce jich je umístěno na ploskách nohou, dlaních, čele, tvářích i podpaží. Což je důvod, proč se v těchto partiích i nejvíc potíme.

Pro lidské tělo je tento mechanismus dokonce velmi důležitý, využívá jej k detoxikaci a také k ochlazování. Pocení napomáhá udržovat stabilní tělesnou teplotu a obranné vlastnosti kůže, proto je pro naše přežití nezbytné.

Tuto reakci typicky vyvolává:

  • vysoká teplota vzduchu
  • fyzická zátěž
  • stresové faktory

Problém nastane, pokud se potíme nadměrně. Tento problém se nazývá hyperhidróza a může mít celou řadu příčin:

  • vedlejší účinky léčiv, jako jsou betablokátory
  • celá řada onemocnění, jako jsou autoimunitní poruchy, malárie, tuberkulóza
  • kouření
  • nadměrná konzumace kávy
  • nepřiměřené požívání alkoholu

Jak regulovat pocení

Vyloučíme-li u lékaře vážnější zdravotní problém, můžeme s potem bojovat v první řadě sami. K omezení pocení, je nutné v první řadě dodržovat hygienu, tedy se pravidelně sprchovat. Stejně tak bychom měli nosit kvalitní oděvy z přírodních materiálů.

Kromě toho bychom se měli zaměřit na úpravu životosprávy, to znamená prioritně omezit alkohol, kouření a kávu. Vyhnout bychom se měli i dalším dráždivým potravinám, k nimž patří cibule, česnek, kari, kmín nebo chilli.

Řadě lidí coby prostředek proti pocení postačuje užívání deodorantů a antiperspirantů. Deodoranty jsou prostředky určené k překrytí nežádoucího zápachu. Dokáží zpomalit bakteriální rozklad a obsahují parfemaci. Antiperspiranty přímo omezují pocení, a to díky obsahu aluminiových solí.

V případě, že pocení nelze odstranit klasickými prostředky, je možné řešit problém u lékaře utlumením činnosti potních žláz. K tomu se používá aplikace botulotoxinu nebo iontoforéza. Eventuálně lze přerušit nervová vlákna přenášející vzruchy na potní žlázy, případně tyto žlázy chirurgicky zcela vyjmout.