Zdraví

Jak se chovat po artroskopii

Jak se chovat po artroskopii

Artroskopie je zákrokem, který je poměrně jednoduchý a umožní lékaři detailní prohlédnutí kolenního nebo jiného kloubu. Přestože zákrok není nikterak vážný, je vhodné po něm dodržovat určité zásady a postupy. V následujícím článku vám proto přinášíme několik tipů, jak se chovat po artroskopii.

Spánek a odpočinek

Po artroskopii se můžete cítit vyčerpaní a unavení. Dopřávejte si proto dostatek spánek. Zároveň najděte vhodnou pozici a ve spánku držte ideálně postižené místo nad úrovní srdce, abyste zabránili nadměrnému otoku.

Opatrný pohyb

Poté, co dostanete od lékaře pokyn, že můžete začít chodit, snažte se postupně opatrně navyšovat svoji denní aktivitu a počet kroků. Chůze zvyšuje průtok krve a může tak být pro hojící proces velmi žádoucí.

Využijte berle nebo ortézu

Zdravotnické pomůcky vám pomohou dosáhnout vyšší mobility a udržet postižené místo více v klidu. Využijte proto různých ortéz nebo berlí.

Mohlo by vás také zajímat: Jak zhubnout kolena

Využijte neschopenku

Pokud děláte sedavou práci, pravděpodobně se do ní budete moct vrátit již několik dní po zákroku. Pokud je však naopak vaše práce fyzicky náročná, musíte počítat s nutností delšího volna. Každopádně s návratem do pracovního procesu nespěchejte a nechte si čas na klid.

Dejte na doporučení lékaře

Lékař by vám kromě obecných rad měl doporučit mimo jiné také způsoby, kterými zajistíte hygienu postižené oblasti nebo vám třeba podat informace o pravděpodobné délce rekonvalescence. Zároveň platí, že každý zákrok má individuální specifikace, a proto vždy s doktorem vše pečlivě konzultujte abyste získali personalizovanou zpětnou vazbu.

Zdroj: myhealth.alberta.ca