Růže jsou velmi oblíbené trvalky, které zdobí mnoho českých zahrad. Kvetou prakticky celé léto, jelikož první květy nasazují už na jaře a poslední dokvítají na podzim. Nejkrásnější bývají sice během letních prázdnin, těšit se z nich však můžeme téměř polovinu roku. Mají mnoho barevných variant a tvarů. Některé jsou popínavé, jiné vhodné k řezu. Najdou se takové, které mají maličká kvítečka, ale i ty s květy jako dlaň. A vůně růžových květů? Ta je naprosto omamná!
Každá odrůda je zkrátka jiná. I proto se není čemu divit, že toužíme právě po té, kterou někde vidíme. Po té, co má náš soused nebo té, kterou jsme dostali v kytici k narozeninám. Naštěstí není nic těžkého řezanou růži namnožit. Jak přitom postupovat?
Jak rozmnožit růže
- Řízkování ve vodě s droždím
- Řízkování ve vodě s aloe vera
- Řízkování s použitím brambory
- Odnožování
- Hřížení
Způsobů, jak rozmnožit růže je několik a na každou bude lépe zabírat jiný. Tradičním způsobem je řízkování, kdy se stonek růže zdola šikmo seřízne, ponechají se asi tři nebo čtyři listy a nahoře je odstraněn květ. Takto připravený řízek můžete vložit do roztoku vody a droždí nebo vsadit na přidání šťávy z aloe vera.
Někteří lidé spoléhají na pomoc brambor. Řízek, který vytvoříte týmž způsobem vložíte do brambory, a to zasadíte do hlíny, aby brambora byla plně zakryta a řízek koukal kolmo vzhůru. Je vhodné volný stonek navíc překrýt seříznutou pet lahví nebo podobným „poklopem“. Řízek lze však zasadit i přímo do půdy bez předchozího uchovávání v roztoku.
U rostlých růží je nejjednodušším způsobem množení takzvané odnožování, jelikož růže samy od sebe vytváří odnože. Jde v podstatě o postranní výhonky, které lze oddělit a zasadit jinam bez toho, aniž by to rostlinu jakkoli ohrozilo.
Dalším chytrým způsobem, jak rozmnožit rostlou růži je hřížení. To spočívá v překrytí střední části růžového šlahounu zeminou. Část rostliny, která je pod zemí zapustí kořeny, a po čase je možné nový kořenáček přesadit na finální stanoviště.