Vývar, ať už kuřecí nebo hovězí, se nejen v českých domácnostech připravuje s velkou oblibou. Aby ne, je totiž základem na pro mnoho druhů polévek. Jestliže jste v dietě nebo si udržujete postavu, pak se vám budou hodit následující 3 tipy, jak připravit kuřecí či hovězí vývar zdravěji.
#1 Druh vývaru podle příležitosti
Věděli jste, že vývar obsahuje látky, které mohou vašemu tělu pomoci s nejrůznějšími neduhy? Podívejte se, s čím vám mohou díky svému složení pomoci různé druhy vývaru.
- Hovězí vývar obsahuje minerály, které jsou pro tělo důležité při boji s nepříjemnou kocovinou či žaludečními neurózami po prohýřené noci.
- Kuřecí vývar pomáhá při rýmě a nachlazení nebo rekonvalescenci po fyzickém vyčerpání, například po porodu nebo úrazu. Je rovněž oblíbený jako ,,vyprošťovák” po prohýřené noci.
- Zeleninový vývar je zase vhodný, pokud vašemu tělu schází zejména vitamíny, minerály a vláknina. Těchto látek má zelenina spousty.
- Vývar z ryb, a to především sladkovodních (kapr) je skvělý pro úlevu od laktačních obtíží. V případě vývaru z mořských ryb a plodů tělu dodáte jód a vápník.
#2 Použijte méně soli
S množstvím soli je dobré šetřit, a to nejen pokud jste v dietě. Její nadprůměrný příjem totiž může vést k mnoha závažným onemocněním. Nepřekračujte její denní doporučený příjem, který se u běžného dospělého člověka pohybuje okolo 6 gramů, což je pro bližší představu zhruba jedna čajová lžička.
Při přípravě vývaru se solí šetřete a raději dochuťte až hotovou polévku. Sůl totiž najdete i ve složení mnoha potravin, které možná běžně kupujete a do kterých byste to třeba nikdy neřekli – například sladkosti či sušenky.
#3 Vývar vařte pomalu, ne zprudka
Při vaření vývaru stačí dodržovat jedno jednoduché, ovšem velmi důležité pravidlo – vývar se musí táhnout. To znamená, že se musí vařit pomalu, nikoliv zprudka. Nedovolte mu, aby začal bublat, jinak se agresivním vařením z vývaru vyvaří důležité cenné látky a živiny.
#4 Nahraďte klasické nudle
Do vývaru stačí obrat maso od kosti, nakrájet nebo nastrouhat vařenou zeleninu, přidat nudle a rázem je z něj kuřecí či hovězí polévka. Chcete-li ale takový vývar připravit co nejzdravěji, nepoužívejte klasické ani celestinské nudle, ale zvolte buďto nízkosacharidovou variantu, nebo třeba proteinové těstoviny. Klasické vaječné nebo semolinové nudle samozřejmě nejsou špatné, ale přidáním zmíněných ingrediencí vám pomůže mít více pod kontrolou obsažené živiny a kalorickou hodnotu.