Zdraví

Jak se naučit odpočívat ve věku nad 50 let? Tipy pro rok 2024

Jak se naučit odpočívat ve věku nad 50 let? Tipy pro rok 2024

50 let je pořád velmi produktivní věk. Do důchodu máte ještě poměrně daleko a v práci povinností nad hlavu. Ve věku nad 50 let kolikrát přicházejí i vnoučata a pak se nemůžete divit, že na odpočinek zbývá jen zlomek času, jestli vůbec nějaký. Jak se naučit odpočívat ve věku nad 50 let?

Vyčleňte si čas jen pro sebe

Je velmi těžké najít si chvilku času jen a jen pro sebe, když máte práci, rodinu a případně další své závazky. Pro načerpání nové energie je to ale velmi důležité, a stojí za to si srovnat priority. Pro začátek stačí opravdu hodinka, kdy se budete procházet, číst si, ležet ve vaně. Tento čas byste si měli připravit vědomě a bez výčitek, že kvůli tomu něco dalšího nestíháte. 

Pokud nechcete, nebuďte hlídací babičkou a dědečkem na plný úvazek

Vnoučata jsou radost, o tom není pochyb. S nimi je to jiné než v době, když jste měli vlastní děti. To jste chodili do práce, budovali kariéru, stavěli dům. Na vlastní děti čas moc nezbýval. O to více si to na vnoučatech můžete vynahradit a zároveň pomoct vašim dětem. Když je ale i vnoučat příliš a z vás se stávají hlídající prarodiče na plný úvazek, je to špatně. O to hůř, když k vnoučatům máte práci a třeba se staráte i o vlastní rodiče. To pak není divu, že čas na odpočinek chybí. Pokud vám to nevyhovuje, nebojte se ozvat. Vaše děti tohle musí pochopit.

Zvolněte v práci a pokud to jde, minimalizujte stres

Ani v práci už nemusíte dělat první poslední, abyste se zavděčili. Naučte se zvolnit a podporujte spíše pohodovější atmosféru v kolektivu než tu soupeřivou. I pauza na oběd může být příjemným časem pro krátký odpočinek. To v ní ale nesmíte dohánět resty, odskakovat si nakoupit, abyste to odpoledne všechno stihli nebo pomáhat vašim kolegům s jejich pracovními úkoly. Zařiďte si to tak, abyste u oběda pomalu žvýkali sousta a nikde se nehonili a uvidíte, že i zbytek dne v práci se ponese úplně v jiném naladění.

Nedovolte mobilu, aby vám kradl chvilky odpočinku

Možná ten čas na odpočinek máte, vy ho ale promarníte nad bezmyšlenkovitým projíždění sociálních sítí a jiných nic neříkajících zpráv. Naučte se odpočívat vědomě a opravdu pocítíte příval nové energie.  

Odpočívejte aktivně na procházce nebo úklidem zahrádky

A pro ty, kteří nedokážou odpočívat nicneděláním, není lepší rada, než odpočívat aktivně na procházce nebo klidně i úklidem zahrádky. Důležité je, abyste třeba ten úklid nebrali jako povinnost, nýbrž jako volný čas.