Výživa a doplňky

Jak obnovit trávicí enzymy

Jak obnovit trávicí enzymy

Trávící enzymy jsou pro tělo nezbytné pro správný rozklad živin z konzumovaných potravin. V následujícím článku si popíšeme jejich roli a rozebereme, jak je obnovit v případě jejich nedostatku.

Role trávicích enzymů

Trávicí enzymy hrají velmi důležitou roli při vstřebávání živin. Jsou vylučovány různými žlázami v žaludku, tenkém střevě, slinivce a ústní dutině. Po konzumaci potravin, rozkládají enzymy přijaté živiny na molekuly, které lze snadno vstřebat do vašeho krevního oběhu a poté využít jako zásobu energie.

Konzumujte potraviny bohaté na enzymy

Složení vašeho jídelníčku má na vaše trávení a množství enzymů největší vliv. Mezi potraviny bohaté na enzymy patří například kysané zelí, med, mango, papája nebo avokádo. Důležité je také vnímat, že enzymy mohou podléhat zkáze při vaření, a proto je vhodné volit jiné způsoby přípravy těchto potravin nebo je konzumovat syrové.

Berte probiotika

Trávící enzymy vytvářejí s probiotiky symbiózu, která se stará o správné fungování trávícího systému. Díky probiotikům dochází ke stabilizaci střevní flóry, což má vliv i na schopnost těla produkovat potřebné množství enzymů. Probiotika nemusíte konzumovat pouze v podobě potravinových doplňků, ale opět můžete zvolit i potraviny jako kefír, kysané zelí, kombuchu nebo tempeh.

Důkladně žvýkejte jídlo

Možná vás to překvapí, ale pokud jídlo dostatečně nepokoušete, trávicí enzymy ve vašich ústech nemají dostatek času rozložit živiny z potravy. Díky tomu se do střev dostanou velké kusy potravin, což může způsobit zažívací potíže a nadýmání.

Zvažte výživové doplňky

Trávící enzymy samozřejmě můžete doplnit i za pomoci speciálních výživových doplňků. Přední značky vyrábějící doplňky výživy mají v nabídce celou řadu produktů s jejich zastoupením. Zkuste se proto zorientovat v nabídce a podle recenzí si vybrat kvalitní produkt, který vám jistě může pomoci.