KrásaKrása a móda

Ideální výška ženy v roce 2024: existuje vůbec?

Ideální výška ženy v roce 2024: existuje vůbec?

Na úvod si pojďme říct, že nic takového jako ideální výška ženy neexistuje. Stejně jako neexistuje ideální výška muže, ideální velikost chodidla nebo ideální délka vlasů. Každému vyhovuje něco jiného a vnímání krásy je velice individuální záležitost. Nehledě na to, že výška je každému člověku geneticky daná, a není možné ji žádným (bezpečným) způsobem upravit.

Ideální výška ženy je kulturně daná

I přesto, co bylo řečeno v úvodu, existují ideály krásy, které jsou sdílené napříč kulturou. Obvykle sice nestanovují konkrétní číslo, nicméně i v naší středoevropské kultuře si jsme jasně vědomi, že něco jako ideální výška ženy existuje.

Často jde jen o normu danou průměrem. Jinými slovy „normální“ a „správné“ je to, co odpovídá průměru. A neplatí to pouze o výšce žen.

Vzhledem k tomu, že se průměrná výška žen v různých zemích poměrně výrazně liší, bude se lišit i to, co je pokládáno za ideál. Například v asijských zemích se průměrná výška pohybuje nad hranicí 150 centimetrů, zatímco Češi se umístili v TOP 10 nejvyšších národů světa. Průměrná výška ženy činí téměř 165 centimetrů, přičemž průměr mezi mladšími ročníky je patrně ještě vyšší.

Pouze o kulturu nejde

To, co by bylo označeno jako ideální výška ženy se měnilo i v průběhu historie. Jak se člověk vyvíjel, postupně rostl a každá generace je nepatrně vyšší, než byla ta předešlá. Jen za posledních sto let se průměrná výška mužů na světě zvedla o více než 10 centimetrů.

Shrnutí

Nezapadáte zrovna do tabulek? Nevěště hlavu a udělejte ze své jinakosti přednost. Pokud se pohybujete spíše na spodní straně škály, využijte toho. Můžete si dovolit nosit podpatky, jaké si zrovna zamanete, a to stojí za to!

Jestli je vaše situace opačná, noste své centimetry hrdě. Vysoké ženy se bojí, že nepůsobí dostatečně žensky a křehce, ale podívejte se na světoznámé modelky. Mnoho z nich měří 180+, a přesto jsou pokládány za nejkrásnější ženy této planety.