KrásaKrása a móda

Ideál ženské postavy: v historii i v roce 2024

Ideál ženské postavy: v historii i v roce 2024

Existuje ideál ženské postavy? Ano a ne. Asi každý máme v hlavě představu, jak by taková ideální ženská postava měla vypadat. Tyto představy jsou v rámci jedné kultury a jednoho času víceméně sdílené ale čím dál jdete (místně i historicky), tím víc se naše představy různí. Jak je to možné?

Měnící se ideál krásy

Ideál krásy se v průběhu času neustále vyvíjí. Před tisíci lety se ideál ženské krásy blížil postavě Věstonické Venuše. Několik staletí nazpět byly zase adorovány vyhublé gotické ženy. Jeden nezdravý trend záhy vystřídal druhým a přišlo baroko se svými příliš oblými tvary.

Ideály odrážely aktuální společenskou situaci, měnící se sdílenou představu o dokonalosti i trendy, které udávaly tehdy aktuální módní ikony. I proto mohl na přelomu minulého a současného tisíciletí opět prorazit trend na kost vyhublých modelek. „U kormidla“ byly totiž slavné modelky jako je Victoria Beckham, Claudia Schiffer či Linda Evangelista.

Ideál ženské postavy v roce 2024

A jaký je ideál ženské postavy dnes? Můžeme poměrně s klidným svědomím prohlásit, že nezdravě vyhublé trendy jsme alespoň na nějakou dobu překonali. A stejně tak dobře si uvědomujeme, že morbidní obezita může člověka velmi nepěkným způsobem připravit o život. Ideál ženské postavy tedy leží někde uprostřed.

Moudří lidé si uvědomují, že krásná žena je zejména ta, která je a vypadá zdravě. A k ženskému zdraví zkrátka nějaký ten centimetr navíc patří. Všeho ovšem s mírou! Dlouho se za ideál ženské postavy považovaly míry 90-60-90, tomu je však dávno konec. Hovoří se o zlatém poměru boků 70 ku 100. Čili ani tolik nezáleží na tom, jaké jsou vaše absolutní míry. Důležitější jsou správné poměry mezi nimi. Ideální ženská postava je výrazná. Má dobře viditelný pas, boky i ňadra, která poutají pozornost.