KrásaZdraví

Ženám a dívkám to ničí sebevědomí a zdraví. Jak se toho zbavit? Ideál krásy se mění

Ženám a dívkám to ničí sebevědomí a zdraví. Jak se toho zbavit? Ideál krásy se mění

Sociální média hrají masivní roli v celkovém vnímání světa. Ať chceme nebo ne, ovlivňují to, jak vidíme svět, i lidi kolem sebe. Nenápadně jsou nám podsouvány představy a ideály, jak bychom měli chodit, mluvit, dýchat, jíst. Především ale, jak bychom měly a neměly vypadat. Odevšad vyskakují videa, články, reklamy a rady médií i influencerů. Ty však nejsou ve valné většině případů nijak vědecky podloženy. Ženy a dívky slepě následují rady jiných žen na základě toho, jak vypadají, v domnění, že povedou ke stejnému výsledku i u nich samotných.

Ideál krásy se během staletí stále mění a měnit se bude i nadále. Problémem je, že dnes se mění prakticky ze dne na den. Je tedy vůbec možné ho někdy dohnat, než zase přijde do módy něco dalšího?

Životní styl a vzhled jedné osoby nelze plošně aplikovat na kohokoli

Tolik žen se slepě honí za něčím, co jim nakonec ani nepřinese štěstí. Chtít být dokonalá může nakonec vést k tomu, že se sebou nikdy nebudeme úplně spokojené. Ztrácíme spojení s vlastním tělem, intuicí a raději se řídíme radami někoho jiného, kdo o nás vůbec nic neví.

Jeden životní styl zkrátka nemůže sedět všem a přinášet stejné výsledky. Jednomu může vyhovovat silový trénink a hubne, jinému zase způsobuje v těle stres, díky čemuž naopak přibírá na váze. Lidský metabolismus je extrémně složitý mechanismus a liší se člověk od člověka. Navíc je vědecky dokázáno, že metabolismus se u žen i mužů neustále mění, a s přibývajícím věkem se může zpomalovat. Ani to, že je teď právě v kurzu mikádo neznamená, že vám bude slušet.  
zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/metabolism-and-age

Je potřeba být vždy subjektivní a naslouchat signálům vlastního těla. Klíčem je dělat věci s radostí a hlavně kvůli sobě. Cvičit byste měly proto, že se potom cítíte dobře, ne protože vám bylo řečeno, že byste měly. Nebo možná máte světlou pleť a nikdy vám to nevadilo, dokonce se vám to i líbilo, tak proč byste si teď měla kupovat samoopalovací krém na doporučení někoho, koho nejspíš nikdy ani nepotkáte?

Příliš mnoho času na sociálních sítích vede nejen ke ztrátě sebevědomí

Tělo je složitý a chytrý nástroj, jehož procesy lze snadno rozhodit. Jak ty fyzické, tak i psychické. Je ale velmi těžké je pak dát opět do pořádku. Není ojedinělé, že Instagram, Facebook a podobné sociální sítě jsou často vypichovány jako zdroj klesajícího sebevědomí a sebelásky u mladých dívek mezi 10 a 14 rokem. V takto mladém věku je riziko negativního vlivu na psychiku opravdu vysoké. V ohrožení však nejsou jen mladé dívky, ale ženy všeho věku. Na to, že naše vnímání sebe sama je není úplně v pořádku může upozornit hned několik signálů: 

  • přílišná fixování na své chyby, a naopak ignorace vlastních úspěchů a kvalit
  • špatný pocit při každém pohledu do zrcadla
  • shazování sebe sama před sebou i ostatními lidmi
  • časté porovnávání s ostatními
  • pocit frustrace při prohlížení sociálních sítí
  • nejste schopní akceptovat a těšit se z toho, když vám někdo složí kompliment
Sociální sítě upravenými fotkami žen vedou k představám, že strie a jiné běžné věci jsou něco hrozného a nenormálního

Dříve bylo ojedinělé, aby měly děti a dospívající dennodenní přístup k internetu. Dnes ale tráví před obrazovkami mobilních telefonů většina obyvatelstva více než 3 hodiny denně. To je mnoho prostoru na to vstřebat obsah, který nás donutí o sobě pochybovat. Všude vyskakují příspěvky vypracovaných břišních svalů, nejnovějších trendů v oblékání, zázračné prostředky na hubnutí, krásné vlasy a nehty jako z módního salónu. Modelky si zakládají vlastní kanály na YouTube, kde sdílí, co dnes jedly, jak cvičí a na jaké proceduře byly, aby vypadaly stále dobře. To nepochybně vede k negativním myšlenkám. „Co dělám špatně, že nemůžu zhubnout? Asi bych měla méně jíst. Nebo možná víc cvičit? Neměla bych jít na vyplnění rtů, s tímhle tvarem mi ta rtěnka nikdy slušet nebude.“

Přílišné srovnávání se s životy a vzhledem ostatních dříve či později vede k držení nesmyslných restriktivních diet, prodlužování řas, chození do solária, a jiným nesmyslným krokům jen proto, abychom se zaškatulkovaly do toho, co je dnes vnímáno jako “krásná žena.

Být štíhlá a jíst saláty nutně neznamená BÝT ZDRAVÁ

Snaha vyrovnat se nesmyslným ideálům často vede k tomu, že nám tělo dá velmi rychle najevo, že už toho má dost, což nemusí být úplně hezké. Hormonální nerovnováha, ani chronické nemoci nejsou nic, s čím bychom se chtěly potýkat. Tak proč tomu chodit naproti?

Dívky a ženy po celém světě ztrácí menstruaci z důvodu příliš častého a intenzivního cvičení a nedostatečné výživy, aby nakonec přišly na to, že krásné jsou právě proto, že jsou každá jiná a unikátní. Být krásná nutně neznamená mít 45 kg, vypracované svaly, plné rty, a na sobě nejnovější módní výstřelky za tisíce.

Přes všechny ty obrázky údajné ideálních žen je přeci jen ve vzduchu cítit jakási osvěta. Lze to vnímat i v Česku. Společnosti se postupně snaží, minimálně v televizních a on-line reklamách, ukázat, že krásná je každý žena bez ohledu na baru a tvar. Plnoštíhlá, nebo štíhlá. S dlouhými vlasy, nebo bez nich. Krása je v maličkostech, které nás osobně dělají výjimečnými, ne v tom, co společnost vnímá jako krásné.