Krása

Zásnubní a snubní prsten na jednom prstu: jak se správně nosí?

Zásnubní a snubní prsten na jednom prstu: jak se správně nosí?

Dostala jste od svého partnera zásnubní prsten? Jak se vlastně tento šperk nosí a na který prst ho navléknout po svatbě?

Kde se nosí zásnubní prstýnek

Hned poté, jakmile vyslovíte svému milému sladké „ano“, si na prst navléknete zásnubní prstýnek. Konkrétně se tento šperk s výjimečným významem nosí na levém prsteníčku. Tato tradice pochází z dávných dob. Už Římané věřili, že tudy vede žíla lásky přímo do srdce.

Po obřadu však stejné místo zaujímá snubní prsten. Co tedy s tím zásnubním, pokud se jeho nošení nechcete vzdát? V zásadě máte tři možnosti:

  • nosit oba šperky na prsteníku levé ruky
  • nosit zásnubní prsten na prsteníku pravé ruky
  • nosit zásnubní prsten na levé ruce, ale na jiném prstu, zpravidla prostředníku

Tradice velí: zásnubní a snubní prsten na stejném prstu

Varianta nošení obou prstýnků na stejném prstu, tedy na levé ruce tam, kde „mají být“, má své zásadní úskalí v tom, že je potřeba oba šperky dobře sladit. Zpravidla je propojuje stejná povrchová úprava, tvar obroučky nebo diamantové zdobení. Pokud si ale troufnete, vsaďte klidně i na odvážný kontrast, například na spojení bílého a žlutého zlata.

Do jisté míry vás bude limitovat i to, že pokud mají být oba prsteny nošeny společně, měly by být spíše tenčí. V takovém případě už ale nebudete mít shodný snubní prsten s partnerem, neboť pánské prsteny jsou tradičně širší.

Věnoval-li vám váš muž zásnubní prstýnek jako ryzí překvapení, ladění může být náročnější, neboť oba šperky do páru byste si mohla vybrat dle vlastního vkusu odlišné, pokud byste s touto možností pracovala rovnou.

Když šperky nosit na jednom prstu nechcete

Je tedy výše popsaná možnost jediná správná? Toto řešení se považuje v našich krajích skutečně za tradiční. Některé části Evropy však preferují jeho přesun na pravou ruku. Jakožto objektivní výhodu této možnosti je nutno přiznat, že tak oba klenoty krásně vyniknou a s laděním si rovněž nemusíte dělat starosti.

Pokud tak chcete zásnubní prsten po svatbě nosit i vy, zabránit vám v tom samozřejmě nikdo nemůže. Potýkat se ale dost možná budete s tím, že kroužek vybraný s ohledem na konkrétní umístění vám nesedí a bude se tak navíc muset upravit velikost.