Krása

Hnědé vlasy a modré oči: hodí se k sobě?

Hnědé vlasy a modré oči: hodí se k sobě?

Jste majitelkou modrých očí a zároveň hnědých vlasů? Jak vzácná je tato kombinace? A pokud hnědé vlasy ještě nemáte, měla byste je při příští návštěvě kadeřnictví zvažovat?

Modré oči a hnědé vlasy, co na to genetika?

Obecně lze říci, že především tmavší hnědé vlasy a modré oči jsou vzácnější. Modré oči se v důsledku dědičnosti spojují obvykle s blond vlasy. Geny zodpovědné za barvu vlasů a očí se shodou okolností nacházejí blízko sebe na stejných chromozomech.

Pokud jsou tyto geny blízko sebe, mají tyto znaky tendenci se vyskytovat v párech, tedy blond vlasy/modré oči. Proč tomu tak je? Čím blíže jsou si dva geny, tím je jednoduše pravděpodobnější, že při výměně DNA budou putovat jako pár.

Navíc platí, že „tmavé“ geny jsou dominantní. Proto navíc hnědé oči i tmavé vlasy v populaci převažují. Jde však opět pouze o pravděpodobnost, která není stoprocentní. Ony „tmavé“ geny ty světlé vždy nepřehluší, to by totiž znamenalo, že světlé typy by jednoduše „vyhynuly“.

Lze tak říci, že kombinace modrých očí a hnědých vlasů se i přirozeně vyskytnout může. Je ale vzácnější.

Hodí se k modrým očím hnědé vlasy?

Patříte ve zmíněné genetické kombinaci k blondýnkám a chcete vědět, jestli svou kštici můžete „beztrestně“ ztmavit do hnědé a přírodě tak poněkud napomoci?

Rozmyslet byste si prakticky měla dva zásadní body:

  • jak vám barva sluší
  • kolik péče jste vlasům schopná dát

Coby modrooká můžete příslušet k jakémukoli barevnému typu, hnědá barva se pro vás proto hodí vždy. Na své oči byste se tak měla zaměřit podrobněji, abyste odhadla, zda zvolit teplý nebo studený odstín hnědé.

Jarní a letní typy mívají oči modré až šedomodré. Vždy působí jemně a tlumeně. Oči zimního a podzimního typu naproti tomu doslova září. Pro přesnější rozlišení se budete muset zaměřit i na další charakteristiky, především barvu pleti, ideálně i na přírodní barvu vlasů, pokud jste ji schopná rozlišit. Podzimní a jarní typ se vyznačuje zlatavou pletí, zatímco zima a léto mají pokožku chladně narůžovělou až namodralou.

Druhým aspektem změny barvy vlasů je péče. Nejen odbarvené blondýnky, ale i ty přírodní se potýkají s tím, že jsou jejich vlasy slabé a křehké. Potřebují dostatek hydratace. Navíc se můžete potýkat s nežádoucími žlutými odlesky. Udržet si požadovaný hnědý odstín pro vás může být jednodušší. Při zvolení semipermanentní barvy také celá procedura není tak náročná pro vlasy. Tento aspekt tak jednoznačně hovoří pro změnu na tmavší odstín.