Krása a módaMóda

Extravagantní oblečení: existuje ještě v roce 2024 vůbec?

Extravagantní oblečení: existuje ještě v roce 2024 vůbec?

Móda je proměnlivá. Neustále se vyvíjí a každý rok chrlí módní domy nové a nové kolekce, které stojí za naši pozornost. Nové potisky, střihy a materiály přichází do módy a zase z ní vychází jako na běžícím páse. A přesto jsou kousky, které jsou za extravagantní pokládány napříč generacemi.

Co bylo, je a bude

Náhled na módu se v průběhu lidské historie neustále mění. Jen si představte, že byste dorazili do práce v roce 2024 v modelu z doby baroka. To by bylo jistě považováno za velmi extravagantní a přitom v 17. a 18. století šlo o naprostý standard. A tento příklad by bylo možné i obrátit. Modely, které se nosí dnes by ještě před dvěma dekádami neobstály, a přesto je dnes všichni nadšeně kupujeme.

Nejen kdy, ale i kde

A datum na kalendáři není při posuzování extravagance jediným hlediskem. Vnímání toho, co je normální a co naopak není závisí na kultuře a místě. Představte si, že si na exotické dovolené u moře koupíte nádherné šaty, které nosíte dennodenně až do návratu do Česka, tady je ale schováte do skříně a už nikdy nenajdete odvahu je znovu obléct. Pro zdejší prostředí se vám zdají totiž až moc extravagantní.

Zní vám to povědomě? To proto, že s podobnými situacemi se čas od času setkáváme všichni. Některé oblečení je zkrátka v určitých koutech světa naprosto normální, ale v jiných bude vždy poutat nežádoucí pozornost.

Jaké je extravagantní oblečení?

Lidé mají tendenci považovat za extravagantní všechno, co extrémně vybočuje z obvyklých zvyklostí. Čili pokud si vezmete večerní róbu na nákup do supermarketu, budou vás ostatní považovat za extravagantní. Pokud si na nákup vyrazíte v pyžamu, čekají vás velmi obdobné reakce. Pokud se jim tedy chcete vyhnout, musíte takzvaně „jít s davem“, protože všechno ostatní lze označit za extravagantní oblečení.